Αθλήτρια ηλικίας 101 ετών από την Ινδία

Έτρεξε στο δρόμο των 100 μέτρων στους Παγκόσμιους Αγώνες Μάστερ, στο Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας

Η κυρία ονομάζεται Μαν Καούρ, είναι απο τη Ινδία, ηλικίας 101 ετών και έτρεξε στο δρόμο των 100 μέτρων στους Παγκόσμιους Αγώνες Μάστερ, στο Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας.

Πρόκειται για τους αποκαλούμενους και Ολυμπιακούς Αγώνες των ηλικιωμένων, καθώς έχουν δικαίωμα συμμετοχής αθλητές ηλικίας άνω των 35 ετών.

«Είμαι πολύ χαρούμενη που βρίσκομαι εδώ, Αισθάνομαι ότι ο καθένας εδώ είναι γιος μου», είπε η Μαν Καούρ.

Δεδομένου ότι ήταν η μοναδική υπεραιωνόβια αθλήτρια αγωνίστηκε στην ηλικιακή κατηγορία των 100+. Η κυρία Καούρ τερμάτισε σε χρόνο 1:14:58, μέσα σε αποθέωση από το πλήθος.

Η αθλήτρια από την επαρχία Πουντζάμπ της Ινδίας χόρεψε καθώς πήγαινε στην τελετή παραλαβής του χρυσού μεταλλίου και τόνισε στους δημοσιογράφους ότι θα «χορεύει» για το υπόλοιπο της ζωής της.