Τα μετάλλια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ξιφασκίας

Δράση, θέαμα και μετάλλια στην Τυφλίδα

Ο Γάλλος Γιανίκ Μπορέλ και η Ιταλίδα Αριάνα Ερίγκο διατήρησαν τους τίτλους των πρωταθλητών την δεύτερη μέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ξιφασκίας που διεξάγεται στην Τυφλίδα.

Ο Μπορέλ κέρδισε τον Ιταλό Πάολο Πίτζο στον τελικό του ξίφους μονομαχίας και διατήρησε τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι στην Πολωνία. Ο 28χρονος χρυσός Ολυμπιονίκης του Ρίο κέρδισε με 15-10 τον Πίτζο, παγκόσμιο πρωταθλητή το 2011.

‘‘Χάλκινο μετάλλιο’‘:http://fie.org/competitions/2017/739/results/table?suitTable=SuiteTab_A&table=8 κατέκτησε ο Ρώσος Σεργκέι Κόντος και ο Εσθονός Νικολάι Νοβοζιόφ. Ο περσινός αντίπαλος του Μπορέλ στον τελικό, ο Ελβετός Μαξ Χάισνερ ηττήθηκε.

Δράση και θέαμα και στις γυναίκες με την Ερίγκο να κατακτά το δεύτερο στη σειρά χρυσό μετάλλιο. Η ασημένια Ολυμπιονίκης του Λονδίνου αποδείχτηκε ακόμη μια φορά πολύ δυνατή κατακτώντας τη νίκη με 15-14 επί της Ρωσίδας Ινα Ντεριγκλάζοβα, χρυσή ολυμπιονίκη του Ρίο. Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ιταλίδα Αλίτσε Βόλπι όπως και η Γαλλίδα Σαορά Τιμπό.

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ξιφασκίας στην Τυφλίδα δίνει την ευκαιρία στους ξιφομάχους να μπουν στην τελική ευθεία πριν από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Λειψίας που θα διεξαχθεί από 19 έως τις 26 Ιουλίου.