Πέντε χώρες μοιράστηκαν τα χρυσά στο Grand Prix τζούντο στο Κανκούν

Το Grand Prix του παγκόσμιου τζούντο μετά το Κανκούν, «ταξιδεύει» στην Κίνα

Η Λούζ Ολιβέρα από το Μεξικό, κυριάρχησε στις γυναίκες την πρώτη ημέρα του Grand Prix του τζούντο, που διεξάγεται στο εξωτικό Κανκούν.

Η νεαρή Μεξικάνα στην κατηγορία έως 52 κιλά, νίκησε, στην προημιτελική φάση, τη Σλοβένα, Άνια Στάνγκαρ.

Στα ημιτελικά, η Ολιβέρα κλήθηκε να ξεπεράσει άλλο ένα δύσκολο εμπόδιο, την αμερικανίδα, Αντζέλικα Ντελγάδο.

Η νίκη της την έφερε στον τελικό του τουρνουά τζούντο, Κανκούν 2017.

Σε ένα εξαιρετικά ισορροπημένο τελικό η Ολιβέρα αντιμετώπισε την Ολυμπιονίκη του 2012 στο Λονδίνο, Βραζιλιάνα, Σάρα Μενέζες.

Με τη σαφή στήριξη του κοινού, η Μεξικάνα αθλήτρια ξεπέρασε το εμπόδιο της αντιπάλου της και κατέκτησε την πρωτιά, ξεσηκώνοντας τους συμπατριώτες της.

Αυτό ήταν το πρώτο χρυσό για το Μεξικό σε Grand Prix του τζούντο και ήρθε εντός έδρας.

«Είναι ένα πολύ σημαντικό μετάλλιο, δεδομένου ότι το Μεξικό δεν το είχε κατακτήσει ποτέ σε Grand Prix. Νομίζω ότι είναι σημαντικό για όλα τα παιδιά που μας παρακολουθούν:.. Με δουλειά αλλά και θυσίες, όλα τα όνειρα μπορούν να γίνουν πραγματικότητα», είπε η Μεξικάνα τζουντόκα.

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Ιταλίδα, Οντέτ Τζιουφρίντα που είναι το πρώτο της σε World Tour, μετά το αργυρό που πήρε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

• Στους άντρες πρόσωπο της ημέρας ήταν ο Ισπανός, Φρανσίσκο Γκαρίγκος.

Ο τζουντόκα από την Ιβηρική χερσόνησο, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Grand Prix του Κανκούν, στην κατηγορία έως 60 κιλά.

Ο 22χρονος Γκαρίγκος, δύο φορές πρωταθλητής Ισπανίας, ήταν ένας «κεραυνός» στον τελικό κόντρα στον Βραζιλιάνο, Φελίπε Πελίμ.

Ο αγώνας κράτησε μόλις μισό λεπτό, καθώς ο Γκαρίγκος πέτυχε μια εντυπωσιακή λαβή υποχρεώνοντας τον Βραζιλιάνο να ζητήσει το… τέλος.

Για τον Γκαρίγκος, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο τελευταίο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βαρσοβία, είναι το πρώτο χρυσό σε Grand Prix και δείχνει ότι η κατηγορία του «ανήκει».

«Είχα ήδη αντιμετωπίσει τον Βραζιλιάνο παλαιότερα και περίμενα μια δύσκολη μάχη. Ήμουν καλός στο χειρισμό της κατάστασης και βρήκα τη σωστή λαβή που μου επέτρεψε να κερδίσω», είπε ο Γκαρίγκος.

Στις γυναίκες οι Βραζιλιάνοι «πήραν το αίμα τους πίσω» από τους Μεξικανούς, στην κατηγορία έως 48 κιλά.

Εκεί η 24χρονη Γκαμπριέλα Τσιμπάνα. νίκησε τη οικοδέσποινα, Έντνα Καρίγιο.

Το πέμπτο χρυσό μετάλλιο σε πέντε διαφορετικές χώρες, ήρθε στους άνδρες στην κατηγορία έως 66 κιλά.

Ο Ισραηλινός, Ταλ Φλίκερ νίκησε τον Ισπανό Αλμπέρτο Μαρτίν Γκαϊτέρο.

Το Grand Prix του παγκόσμιου τζούντο μετά το Κανκούν, «ταξιδεύει» στην Κίνα, όπου από στις 30 Ιουνίου θα διεξαχθεί το τελευταίο σκέλος του, πριν το Παγκόσμιο Κύπελλο της Βουδαπέστης, που θα είναι προγραμματισμένο στα τέλη Αυγούστου.