Grand Prix τζούντο: Βραζιλία και Ισραήλ ξεχώρισαν στους τελικούς

Συνολικά η Βραζιλία κέρδισε τα περισσότερα μετάλλια στο πρωτάθλημα στο Κανκούν, με πέντε χρυσά

Η Βραζιλιάνα Μάιρα Αγκουιάρ, ξεχώρισε την τελευταία ημέρα του Grand Prix του τζούντο στο θέρετρο Κανκούν, στο Μεξικό.

Στον ημιτελικό, η Αγκουιάρ, δύο φορές χάλκινη Ολυμπιονίκης στην κατηγορία κάτω των 78 κιλών και Παγκόσμια Πρωταθλήτρια το 2014,
νίκησε οριακά την Κουβανή Καλίεμα Αντομάρτσι, σημειώνοντας βαζάρι, σε χτύπημα με το πόδι.

Προχωρώντας στον τελικό, στην κατηγορία κάτω των 78 κιλών, η Αγκουιάρ κέρδισε την δύο φορές κάτοχο χάλκινου μεταλλίου σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, Βρετανίδα Νάταλι Πάουελ, με ιπόν.

Ήταν η πρώτη συμμετοχή της Βραζιλιάνας τζουντόκα σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μετά τους Ολυμπιακούς του Ρίο. Μιλώντας στο Euronews, δεν έκρυψε τη χαρά της που επέστρεψε στην κορυφή.

«Είμαι πολύ χαρούμενη. Είναι πολύ ωραίο να επιστρέφεις. Απέχω από το τατάμι εδώ και λίγο καιρό, χωρίς να διαγωνίζομαι. Η απουσία μου έδωσε περισσότερη ενέργεια και κίνητρο. Έχω αναρρώσει σχεδόν 100% μετά την εγχείρηση. Είμαι πολύ χαρούμενη που επιστρέφω, πόσο μάλλον με το χρυσό μετάλλιο», δήλωσε η Μάιρα Αγκουιάρ.

Στους άνδρες και στην κατηγορία κάτω των 100 κιλών, διακρίθηκε ο Ισραηλινός Πίτερ Πάλτσικ που κέρδισε το πρώτο του χρυσό σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Πραγματοποιώντας μια εντυπωσιακή εμφάνιση, ο Πάλτσικ επικράτησε του Βρετανού Φίλιπ Αγουίτι-αλκαράζ στα προκριματικά.

Στον ημιτελικό, ο Ισραηλινός νίκησε με ιπόν τον πρώην παγκόσμιο πρωταθλητή, τον Βραζιλιάνο Λουτσιάνο Κορέα, με εξαιρετική κίνηση «Sode Tsuri Komi Goshi».

Στον τελικό στην κατηγορία κάτω των 100 κιλών, ο Πάλτσικ νίκησε τον Βρετανό Μπέντζαμιν Φλέτσερ, με βαζάρι λίγο πριν το τέλος του αγώνα, με ρίψη ώμου.

Ο Πάλτσικ ήταν ο μεγάλος νικητής του Grand Prix για το Ισραήλ. Είναι πλέον το Νούμερο 27 στην παγκόσμια κατάταξη και όπως δήλωσε ο ίδιος, ανυπομονεί να συμμετάσχει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Αυγούστου.

«Έχουμε πολλά σχέδια για το μέλλον. Θα συνεχίσουμε να προπονούμαστε σκληρά και να δουλεύουμε πάνω σε συγκεκριμένες τεχνικές και τακτικές. Είμαι πολύ ενθουσιασμένος που παίρνω μέρος στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα και θα δούμε τι θα γίνει εκεί», είπε ενθουσιασμένος ο Πίτερ Πάλτσικ.

Στην κατηγορία κάτω των 90 κιλών, το πρώτο του χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Ισπανός, Νικολόζ Σεραζαντισβίλι, πετυχαίνοντας την καλύτερη επίδοση στην καριέρα του.

Πετυχαίνοντας βαζάρι, επικράτησε στον τελικό επί του αντιπάλου του, του Τουράλ Σαφγκουλίγιε από το Αζερμπαϊτζάν.

Η κίνηση που του έδωσε τη νίκη ήταν ένα βαζάρι και στη συνέχεια ρίψη του αντιπάλου του στο τατάμι για ιπόν.

Στον τελικό άνω των 78 κιλών, η τζουντόκα από την Κροατία Ιβάβα Σουτάλο, έφυγε με το χρυσό μετάλλιο. Έριξε την Μεξικανή Μέλανι Μπολάνος με βαζάρι και την κράτησε στο τατάμι για το ιπόν.

Συνολικά, η Βραζιλία απέσπασε τα περισσότερα μετάλλια στο Grand Prix του Κανκούν. Συγκεκριμένα, πέντε χρυσά, δύο ασημένια και ένα χάλκινο, μπροστά από την Ισπανία και το Ισραήλ που κέρδισαν τρία και δύο χρυσά μετάλλια αντίστοιχα.

Η Βραζιλία, που εκπροσωπήθηκε από μια δυνατή ομάδα 17 τζουντόκα στο Κανκούν, θεωρείται η χώρα από όπου προέρχονται τα περισσότερα ταλέντα στο άθλημα.