Silk Way Rally: Ολοκληρώθηκε στην Κίνα με νίκη Πεζώ και Καμάζ

Πάνω από 10 χιλιάδες χιλιόμετρα διάνυσαν οι οδηγοί αυτοκινήτων και φορτηγών στο 7ο Silk Way Rally.

Σε υπόθεση δύο ομάδων εξελίχθηκε το φετινό, 7ο, Silk Way Rally.

Ο Δρόμος του μεταξιού, ένας απαιτητικός αγώνας περίπου 10.000 χιλιομέτρων εξελίχθηκε σε 14 ειδικές διαδρομές. Ξεκίνησε από την Κόκκινη πλατεία της Μόσχας, πέρασε από 30 χώρες για να καταλήξει μέσω απλής διαδρομής και στην Κίνα και την πόλη Σιάν. Η 14η ειδική διαδρομή ακυρώθηκε λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών.

Από τα 54 οχήματα που παρατάχθηκαν στη γραμμή εκκίνησης, τερμάτισαν 39.

Στο βάθρο των νικητών στην κατηγορία των αυτοκινήτων ανέβηκαν οι οδηγοί της Πεζώ. Σεμπάστιαν Λεμπ και Στεφάν Πέτερανσελ καθώς και ο νικητής του 2016 Σιρίλ Ντεπρέ συμμετείχαν με τρία 3008 DKR.

Για τον Γάλλο οδηγό, πέντε φορές νικητή του Ραλλύ Ντακάρ στην κατηγορία των μοτοσυκλετών, μετά τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, επόμενος στόχος είναι το Ντακάρ 2018. Δεύτερος στα αυτοκίνητα τερμάτισε ο Γάλλος Κριστιάν Λαβιέγ με Baicmotor BJ40L έχοντας πάνω από μια ώρα διαφορά ενώ το πόντιουμ συμπλήρωσε ο Κινέζος Γουέι Χαν Han με GEELY SMG BUGGY.

Στα φορτηγά, την νίκη κατέκτησε η ομάδα της Kamaz με οδηγό τον Ρώσο Ντμίτρι Σοτνίκοφ, που είχε κερδίσει και το 2013. Μεγάλοι του αντίπαλοι ήταν η λάσπη και αδιάκοπη βροχή. Η Kamaz μονοπώλησε το πόντιουμ καταλαμβάνοντας και την δεύτερη και τρίτη θέση με τους Άντον Σιμπάλοφ και Αϊράτ Μαρντήβ αντίστοιχα.