Μισή πρόκριση ο Ολυμπιακός, απογοήτευσε η ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 την Παρτίζαν, ενώ η ΑΕΚ ηττήθηκε με 0-2 από την ΤΣΣΚΑ

Με το… ένα πόδι βρίσκεται στα play-off του Champions League ο Ολυμπιακός, μετά την εκτός έδρας νίκη στου μέσα στο Βελιγράδι επί της Παρτίζαν με 1-3.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας εμφάνισαν δύο πρόσωπα, ένα μέτριο στο πρώτο ημίχρονο και ένα πολύ καλό στην επανάληψη.

Ο MVP των «ερυθρολεύκων» Μπεν άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, όμως ο Ταβάμπα ισοφάρισε πέντε λεπτά μετά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μπεσνίκ Χάσι ανέβηκε κατακόρυφα και ο Μπεν έδωσε ρεσιτάλ, γράφοντας με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή το 1-2 στο 56’.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εμενίκε διαμόρφωσε το τελικό 1-3, με τον Ολυμπιακό να έχει πλέον τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΑΕΚ: Ήττα με κάτω τα χέρια από την Παρτιζάν

Αντίθετα, δύσκολη υπόθεση είναι για την ΑΕΚ η πρόκρισή της στα play-off του Champions League, μετά την ήττα της Ένωσης με 0-2 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ, στην πρώτη επίσημη φετινή της παρουσία, εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων και ηττήθηκε με δύο γκολ-καρμπόν που προήλθαν από κόρνερ.

Το σκορ για τους Ρώσους άνοιξε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Τζαγκόεφ, με τον Βέρνμπλουμ να γράφει το τελικό 0-2 στο 56ο λεπτό.