«Κρέμασε τα γάντια» του ο Βλαντίμιρ Κλίτσκο

Ανακοίνωσε ότι αποχωρεί ο Ουκρανός πρώην πρωταθλητής βαρέων βαρών

Την απόσυρσή του από την ενεργό δράση ανακοίνωσε ο Βλαντίμιρ Κλίτσκο, πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής βαρέων βαρών στην πυγμαχία.

Ο 41χρονος Ουκρανός είχε τεθεί νοκ άουτ στον 11ο γύρο στο Γουέμπλεϊ τον Απρίλιο από τον Βρετανό Άντονι Τζόσουα.

Η απόσυρση του Κλίτσκο αποκλείει την πιθανότητα της πολυαναμενόνης ρεβάνς.

Ο Βλάντιμιρ Κλίτσκο είναι πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής βαρέων βαρών τριών μεγάλων πυγμαχικών ενώσεων, κατακτώντας τους τίτλους από την WBA (World Boxing Association), την IBF (International Boxing Federation) και δύο φορές από την WBO (World Boxing Organization).

Το 1993 κατέκτησε τον ευρωπαϊκό τίτλο στους εφήβους. Τρία χρόνια μετά αναδείχθηκε Ολυμπιονίκης στην Ατλάντα, κατακτώντας χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των υπερβαρέων βαρών. Στην ίδια κατηγορία στο Βέιλε (Vejle) της Δανίας, το 1996 αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης.