Συγκίνηση και εκπλήσεις στο Παγκόσμιο Πρωτάβλημα του Λονδίνου

Αποχαιρετισμός στον Γιουσέιν Μπολτ

Μπορεί η αυλαία να μην έπεσε όπως όλοι ήθελαν, ωστόσο οι διοργανωτές του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Στίβου του Λονδίνου αποχαιρέτησαν τον Γιουσέιν Μπολτ όπως άξιζε στον αθλητή -θρύλο.

Του χάρισαν ένα κομμάτι από τον τάπητα, όπου κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια στους Ολυμπιακούς Αγώνες και ο Τζαμαϊκανός αποχαιρέτησε τον κόσμο που τον επευφημούσε με έναν γύρο θριάμβου και τη γνωστή αστραπή.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Moυτάζ Εσσά Μπαρσίμ, από το Κατάρ, με το παρατσούκλι «πουλί» ήταν ο νικητής στον τελικό του άλματος εις ύψος ανδρών. Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο καταφέρνοντας να περάσει τα 2,35 μέτρα.

Τρινιντάντ και Τομπάγκο στέρησαν από τις Ηνωμένες Πολιτείες το έβδομο συνεχή χρυσό στη σκυταλοδρομία 4×400μ.

Ο Λαλόντ Γκόρντον προσπέρασε τον Φρεντ ΚέρλεΪ στην τελευταία διαδρομή κάνοντας την έκπληξη και χαρίζοντας το χρυσό στην χώρα του, με ένα συγκλονιστικό φινάλε.

Στις γυναίκες, όμως, οι Ηνωμένες Πολιτείες τα κατάφεραν και βρέθηκαν στην κορυφή της σκυταλοδρομίας 4×400μ.

Θύμα τραυματισμού η Τζαμαϊκάνή Ανέισα Γούλμπι, έχασε έδαφος στη δεύτερη κούρσα με αποτέλεσμα να δώσει σημαντικό προβάδισμα στις Αμερικανίδες.

Ένας ακόμα παγκόσμιος τίτλος για την Κάστερ Σεμένια, που κέρδισε το χρυσό στα 800 μέτρα, ουσιαστικά χωρίς αντίπαλο, και το συνόδευσε με ένα παγκόσμιο ρεκόρ με επίδοση 1 λεπτό και 55,16 δευτερόλεπτα.

Οι Ηνωμένες Πολιτείες έχουν κατακτήσει τα περισσότερα μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου του Λονδίνου, με δεύτερη την Κένυα και τρίτη τη Νότια Αφρική.