«Τρέχει» για ομίλους η ΑΕΚ, εκτός ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός

Η Ένωση νίκησε με 3-0 τη Μπριζ - Ήττες με 1-0 για Παναθηναϊκός και 2-0 για ΠΑΟΚ

Επιστροφή στην Ευρώπη για την ΑΕΚ έπειτα από έξι χρόνια.

Η Ένωση επικράτησε με 3-0 της Μπριζ στο ΟΑΚΑ στη ρεβάνς του 0-0 του Βελγίου και σφράγισε το εισιτήριό της για τους ομίλους του Europea League.

Το σκορ άνοιξε για την ΑΕΚ στο 27ο λεπτό ο Χριστοδουλόπουλος με πέναλτι και δώδεκα λεπτά αργότερα ο Σιμόες με κεφαλιά σε κενή εστία διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε ο Πορτογάλος μέσος ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του 90λέπτου, ολοκληρώνοντας μια εξαιρετική εμφάνιση της ομάδας του και δίνοντας το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς στους οπαδούς τους που έδωσαν φέτος για πρώτη φορά το παρών σε επίσημο ματς του «Δικεφάλου».

Αντίθετη πορεία ακολούθησε ο άλλος «Δικέφαλος», εκείνος του Βορρά.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε εκτός ευρωπαϊκής συνέχειας, καθώς δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα που είχε με το 3-1 του πρώτου αγώνα και αποκλείστηκε άδοξα από την Έστερσουντ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ηττήθηκε με 2-0 από τους «πρωτάρηδες» Σουηδούς, οι οποίοι καθάρισαν την πρόκριση μέσα σε επτά λεπτά (71’, 77’) με δύο γκολ του Γκόντος και προκρίθηκαν για τη φάση των ομίλων του Europa League.

Πέραν αυτών, ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα λάθη του πρώτου αγώνα με τη Μπιλμπάο, όταν ηττήθηκε με 2-3, ενώ προηγούνταν με 2-0 μέχρι το 65’. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν και στο «Σαν Μαμές» με 1-0 και ολοκλήρωσαν πρόωρα την ευρωπαϊκή τους παρουσία.

Πέρασε ο Απόλλων Λεμεσού, αποκλείστηκε η ΑΕΚ Λάρνακας

Όσον αφορά στις κυπριακές ομάδες, παρών στην κλήρωση της Παρασκευής θα είναι ο Απόλλων Λεμεσού, χάρη στην ισοπαλία 1-1 που απέσπασε στη Δανία από τη Μίντιλαντ.

Μάλιστα, ο Απόλλων θα μπορούσε μέχρι και τη νίκη να πάρει, αλλά ο Ντα Σίλβα αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 82ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Χασάν, όμως στο 50’ ο Σκέμπρι ισοφάρισε στο τελικό 1-1 που σε συνδυασμό με το 3-2 του πρώτου αγώνα χάρισε την πρόκριση στον Απόλλωνα που θα παίξει στους ομίλους του Europa League για τρίτη φορά στην ιστορία του.

Αντίθετα, η ΑΕΚ Λάρνακας έμεινε στο 0-0 κόντρα στη Βικτόρια και σε συνδυασμό με το εις βάρος της 3-1 από τον πρώτο αγώνα αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa League.