Ημέρα των αουτσάιντερ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα τζούντο

Για πρώτη φορά από την αρχή του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος η Ιαπωνία δεν πήρε κανένα μετάλλιο

Την τέταρτη αγωνιστική ημέρα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος τζούντο, σίγησαν τα ιαπωνικά «κανόνια» και τον πρωταγωνιστικό ρόλο πήραν τα αουτσάιντερ.

Στην κατηγορία έως 81 κιλά των αντρών, στον τελικό συναντήθηκαν δυο αναπάντεχοι «ήρωες».

Ο Γερμανός Αλεξάντερ Βίρτσερζακ, νούμερο 124 στον κόσμο και ο Ιταλός Ματέο Μαρκοντσίνι, νούμερο 61 στην παγκόσμια κατάταξη.

Οι δυο τζουντόκα παρέδωσαν μαθήματα αγωνιστικότητας και ενθουσίασαν το κοινό, όμως σε ένα τελικό μόνο ένας χαμογελά στο τέλος.

Αυτός ήταν ο Βίρτσερζακ, που κέρδισε με εντυπωσιακό ippon.

«Είμαι τόσο μπερδεμένος, επειδή είμαι παγκόσμιος πρωταθλητής. Ακούγεται πραγματικά εκπληκτικό. Την τελευταία φορά, το 2010, ήμουν παγκόσμιος πρωταθλητής, αλλά ως τζούνιορ. Τώρα είμαι παγκόσμιος πρωταθλητής στη Βουδαπέστη. Είναι πραγματικά εκπληκτικό», είπε ο Γερμανός τζουντόκα.

• Στις γυναίκες σε αντίθεση με τους άντρες στον τελικό στα έως 63 κιλά, μονομάχησαν δυο απο τα μεγάλα φαβορί.

Η Σλοβένα Ολυμπιονίκης και Παγκόσμια Πρωταθλήτρια, Τζίνα Τρίντενζακ και η Γαλλίδα νούμερο 3 στον κόσμο, Κλαρίς Αγμπεγκνενού.

Οι δυο τους είναι παλιές γνώριμες, καθώς ήταν η τρίτη φορά που αντιμετώπισαν η μία την άλλη, σε μεγάλη διοργάνωση. Δυο σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα και μια στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Το αποτέλεσμα πάντα το ίδιο. Νίκη της Σλοβένας. Αλλά αυτή τη φορά τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Η Γαλλίδα κυριάρχησε από την αρχή. Μπορεί να μην κέρδισε πόντο, αλλά οι τρεις ποινές που πήρε η Σλοβένα, χάρισαν στην Γαλλίδα τον παγκόσμιο τίτλο.

«Έχασα τόσες πολλές φορές σε τελικό από την Τίνα. Δούλεψα σκληρά και μερικά πράγματα, τα σκέφτηκα διαφορετικά και αυτό λειτούργησε. Είμαι χαρούμενη» είπε η Γαλλίδα παγκόσμια πρωταθλήτρια.

• Αυτό που πρέπει να σημειωθεί είναι ότι για πρώτη φορά από την αρχή του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος, η Ιαπωνία δεν πήρε κανένα μετάλλιο.

• Ο Τάμας Αγιάν είναι Πρόεδρος της Διεθνούς Ομοσπονδίας άρσης βαρών και μέλος της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής. Δήλωσε θαυμαστής της Γαλλίδας τζουντόκα.

«Είναι πολύ δυναμική, μεγάλη μαχητής, όταν πήγαινε στο tatami είδα στο πρόσωπό της, πώς προετοιμαζόταν απόλυτα για έναν δυνατό αγώνα. Εγώ και οι θεατές την ξεχωρίσαμε για αυτό που έκανε στο tatami, ήταν πολύ ωραίο», είπε ο Τάμας Αγιάν.

• Η κορυφαία στιγμή της ημέρας ήταν η «εξαφάνιση» των περισσότερων φαβορί, στην κατηγορία έως 81 κιλά των αντρών.

Ο Καναδός, Αντουάν Φορτέ έχασε στον πρώτο γύρο, ο Ρώσος Άλαν Κλουμπέτσοφ, νούμερο ένα στον κόσμο, ηττήθηκε στο δεύτερο γύρο, ενώ ο υπερασπιστής του τίτλου, Γιαπωνέζος Ναγκάσε Τκανόρι, γνώρισε την ήττα στον τέταρτο γύρο.