Τσάμπιονς Λιγκ: Ήττα του Ολυμπιακού στη Βαρκελώνη με 3-1

Οι ερυθρόλευκοι γνώρισαν την ήττα από την Μπαρτσελόνα παρά το γεγονός πως έπαιζαν με παίκτη παραπάνω από το 41'

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε το τρία στα τρία στον πρώτο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ μετά το 1-0 επί της παραπαίουσας Μπενφίκα εκτός έδρας. Η ομάδα του Μουρίνιο είναι μόνη πρώτη, με τη Βασιλεία που κέρδισε στη Μόσχα την ΤΣΣΚΑ με 2-0 να ακολουθεί με έξι βαθμούς.

Στον δεύτερο όμιλο η Παρί Σεν Ζερμέν πραγματοποίησε υγιεινό περίπατο στις Βρυξέλλες, καθώς επικράτησε εύκολα της Άντερλεχτ με 4-0. Εμπαπέ, Καβάνι, Νεϊμάρ και Ντι Μαρία σκόραραν στο ματς. Οι Γάλλοι έχουν 9 βαθμούς και η Μπάγερν που κέρδισε με 3-0 τη Σέλτικ στο Μόναχο ακολουθεί με 6 βαθμούς.

Στον τρίτο όμιλο, Τσέλσι και Ρόμα πρόσφεραν υπέροχο θέαμα με το 3-3 να διαμορφώνεται με συνεχείς ανατροπές καθώς οι Άγγλοι προηγήθηκαν 2-0, βρέθηκαν να χάνουν 3-2 και τελικά ισοφάρισαν με τον Αζάρ. Στο άλλο ματς του ομίλου, που διεξήχθη νωρίτερα, η Ατλέτικο έμεινε στο 0-0 εκτός έδρας με την Καραμπάγκ και πλέον απειλείται με αποκλεισμό από την επόμενη φάση.

Στον τέταρτο όμιλο, ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε εύκολα από τη Μπαρτσελόνα με 3-1 παρά το γεγονός πως από το 41’ έπαιζε με παίκτη παραπάνω λόγω αποβολής του Πικέ.

Οι ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να διεκδικήσουν κάτι καλό αγωνιζόμενοι καθαρά αμυντικά και με ενδεκάδα που δεν είχε ως στόχο την επίτευξη γκολ αλλά τη διατήρηση του μηδέν στην άμυνα. Το σκορ άνοιξε με αυτογκόλ στο 18’ ο Νικολάου, ο Μέσι στο 61’ με εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0 και τρία λεπτά αργότερα ο Ντιν «έγραψε» το 3-0.

Ο Νικολάου σκόραρε και στο 90ο λεπτό, αυτή τη φορά στη σωστή εστία, παίρνοντας το αίμα του πίσω για το αυτογκόλ, μειώνοντας στο τελικό 3-1.

Στο έτερο παιχνίδι του ομίλου η Γιουβέντους πήρε δραματική νίκη απέναντι στη Σπόρτιγκ με 2-1 και γκολ του Μάντζουκιτς στο 84ο λεπτό.

Οι βαθμολογίες (μετά από 3 αγωνιστικές)

Α’ όμιλος: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 9 (8-1), Βασιλεία 6 (7-3), ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3 (3-7), Μπενφίκα 0 (1-8)

Β’ όμιλος: Παρί Σεν Ζερμέν 9 (12-0), Μπάγερν 6 (6-3), Σέλτικ 3 (3-8), Άντερλεχτ 0 (0-10)

Γ’ όμιλος: Τσέλσι 7 (11-4), Ρόμα 5 (5-4), Ατλέτικο Μ. 2 (1-2), Καραμπάγκ 1 (1-8)

Δ’ όμιλος: Μπαρτσελόνα 9 (7-1), Γιουβέντους 6 (4-4), Σπόρτιγκ 3 (4-5), Ολυμπιακός 0 (3-8)

Ε’ όμιλος: Σπαρτάκ Μόσχας 5 (7-3), Λίβερπουλ 5 (10-3), Σεβίλλη 4 (6-7), Μάριμπορ 1 (1-11)

ΣΤ’ όμιλος: Μάντσεστερ Σίτι 9 (8-1), Σαχτάρ 6 (4-4), Νάπολι 3 (5-5), Φέγενορντ 0 (2-9)

Ζ’ όμιλος: Μπεσίκτας 9 (7-2), Λειψία 4 (4-5), Πόρτο 3 (6-6), Μονακό 1 (2-6)

Η’ όμιλος: Ρεάλ Μαδρίτης 7 (7-2), Τότεναμ 7 (7-2), ΑΠΟΕΛ 1 (1-7), Ντόρτμουντ 1 (3-7)