Χάγη-Grand Prix τζούντο: Δύο χρυσά μετάλλια για το Κόσοβο

Μετά από έξι χρόνια «απουσίας», το τζούντο επιστρέφει στην Ολλανδία

Μετά από έξι χρόνια «απουσίας», το τζούντο επιστρέφει στην Ολλανδία, καθώς η Χάγη φιλοξενεί, το τελευταίο Grand Prix του World Tour της διεθνούς ομοσπονδίας.

• Αθλήτρια της ημέρας

Ως αθλήτρια της ημέρας ανακηρύχθηκε η 17χρονη Ουκρανή, Ντάρια Μπιλοντίτ, η οποία στο τελικό της κατηγορίας των έως 48 κιλών, επικράτησε της Γκαλμπαντράχ από το Καζακστάν, που είναι νούμερο 2 στην παγκόσμια κατάταξη.

Η έφηβη πρωταθλήτρια, επικράτησε της αντιπάλου της στο χρυσό βαθμό, κατακτώντας για πρώτη φορά στην, ούτως ή άλλως, σύντομη καριέρα της, το χρυσό μετάλλιο σε Grand Prix.

Η Μπιλοντίντ, που σύμφωνα με τις εκτιμήσεις των ειδικών έχει λαμπρό μέλλον μπροστά της, μπορεί να απολαύσει τη γλυκιά γεύση της επιτυχίας.

«Είχα ηττηθεί στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και ήμουν τόσο απογοητευμένη. Τώρα είχαμε ένα ειδικό σχέδιο με τους προπονητές μου, αν και ήταν πολύ δύσκολο να προετοιμαστούμε. Είμαι χαρούμενη που τα κατάφερα. Κέρδισα, αλλά ξέρω ότι στο μέλλον θα είναι δύσκολο», λέει η Ουκρανή τζουντόκα.

*Αθλητής της ημέρα

Στους άντρες το πρόσωπο της ημέρας ήταν ο Τούρκος, Μπεκίρ Οζλού, που κέρδισε στον τελικό τον Βρετανό, Άσλεϊ Μακένζι στην κατηγορία των έως 60 κιλών.

Ο Τούρκος τζουντόκα ήταν εξαιρετικός και με μια θαυμάσια κίνηση, κατέκτησε με Ιπόν το χρυσό μετάλλιο, κόντρα σε ένα σπουδαίο αντίπαλο.

Σημαντική στιγμή για τον Οζλού, η κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου σε Grand Prix.

Στα έως 66 κιλά των αντρών, ο Γιόντο Ντεπερλέι από την Μογγολία, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο κόντρα στον Ρώσο αντίπαλό του, Γιάκουμπ Σαμίλοφ με μια εξαιρετική κίνηση που του έφερε Ιπόν.

• Η μεγάλη ανατροπή όμως έγινε από μια μικρή αθλητική δύναμη το Κόσοβο, που κατέκτησε 2 χρυσά μετάλλια στις κατηγορίες των γυναικών.

Στα έως 57 κιλά με την Νόρα Γιάκοβα … και στα έως 52 κιλά με την Ντίστρια Κρασνίγκι.

Δυο σημαντικές επιτυχίες για τον αθλητισμό μιας μικρής νεοσύστατης αθλητικής δύναμης.

• Για το Grand Prix του τζούντο μίλησε ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2005
    Ντένις Βαν Ντερ Γκεέστερ

«Η Ολλανδία έχει κληρονομιά στο τζούντο. Έκανε το τζούντο δημοφιλή σε όλο τον κόσμο. Είχαμε για πολλά χρόνια Grand Prix, όπου αγωνίστηκα και κέρδισα μερικές φορές. Έχω πολύ καλές αναμνήσεις.Στην Ολλανδία λατρεύουν το τζούντο, νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό που ένα Grand Prix ήρθε ξανά στην Ολλανδία», λέει ο Ντένις Βαν Ντερ Γκεέστερ.

• Η κίνηση της ημέρας

Η μοναδική ευκαιρία της Ολλανδίας για την κατάκτηση ενός μεταλλίου κατά την πρώτη ημέρα του Grand Prix, δεν ήταν επιτυχής.

Με την κίνηση της ημέρας ο Μογγόλος Ντασντάβα, επικράτησε του νεαρού Ολλανδού Κόφιμπεργκ, στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο στα έως 60 κιλά των αντρών.