Νίκη Νεβίλ στο Ράλι Αυστραλίας - Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Οζιέ

Για 5η συνεχόμενη χρονιά ο Γάλλος Σεμπαστιέν Οζιέ παγκόσμιος πρωταθλητής WRC

Με άνετη νίκη στο Ράλι Αυστραλίας, ο Τιερί Νεβίλ έκλεισε τη χρονιά φέρνοντας χαμόγελα στη Hyundai. Στον 13ο και τελευταίο αγώνα για το 2017 ο Βέλγος οδηγός κατέκτησε την τέταρτη νίκη του για φέτος.

Η δεύτερη θέση έμοιαζε να ανήκει στον Φινλανδό Γιάρι-Μάτι Λάτβαλα που όμως στην τελευταία ειδική διάδρομη, την Power Stage, βγήκε από το δρόμο και την διεκδίκηση μιας θέσης στο βάθρο.

Το ατύχημα χάρισε την δεύτερη θέση στον Εσθονό Οτ Τανάκ με το -Sport της Ford. Τρίτος τερμάτισε ο Νεοζηλανδρός Χέιντεν και την τρίτη ο Νεοζηλανδός, Χέιντεν Πάντον επίσης με Hyundai.

Με την τέταρτη νίκη του κατά τη διάρκεια της σεζόν ο Νεβίλ εξασφάλισε τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία των οδηγών, πίσω από τον Γάλλο, Σεμπαστιάν Οζιέ, ο οποίος και φέτος αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής για 5η συνεχόμενη φορά.