Ιαπωνική κυριαρχία στο Master του τζούντο της Αγίας Πετρούπολης

Σπουδαίες μάχες έγιναν στο τατάμι της Αγίας Πετρούπολης κατά τη διάρκεια του τελευταίου τουρνουά Masters της χρονιάς,όπου μετέχουν οι 16 καλύτεροι αθλητές και αθλήτριες της παγκόσμιας…

Σπουδαίες μάχες έγιναν στο τατάμι της Αγίας Πετρούπολης κατά τη διάρκεια του τελευταίου τουρνουά Masters της χρονιάς,όπου μετέχουν οι 16 καλύτεροι αθλητές και αθλήτριες της παγκόσμιας κατάταξης.

• Πρόσωπο της ημέρας στους άντρες

Πρόσωπο της ημέρας ο Γιαπωνέζος παγκόσμιος πρωταθλητής, Σότσι Χασιμότο.

Ο Γιαπωνέζος νούμερο ένα στον κόσμο, στον πρώτο αγώνα νίκησε τον αντίπαλό του με την αγαπημένη του τεχνική που φέρει το όνομά του.

Έριξε με Ιπόν στο τατάμι τον Ρώσο τζουντόκα, Ντένις Λάρτσεφ.

Και τον επόμενο αγώνα ο Ιάπωνας τζουντόκα χρησιμοποίησε την ίδια τεχνική πετυχαίνοντας Βαζ-αρι απέναντι στον πρωταθλητή Ευρώπης Χινταγιάτ Χεντάροφ, από το Αζερμπαϊτζάν.

Ο δρόμος για το χρυσό ήταν διάπλατα ορθάνοιχτος για τον Χασιμότο.

Στον τελικό αντιμετώπισε τον Ολυμπιονίκη του 2012, Γεωργιανό Λάσα Σαντατουασβίλι, τον οποίο νίκησε επίσης με Βαζ-αρι, κατακτώντας τον δεύτερο τίτλο του σε World Masters.

Ο Χασιμότιο χάνοντας για πρώτη φορά μετά από δύο χρόνια στο Grand Slam του Τόκιο έκανε τη μεγάλη επιστροφή στην κορυφή του βάθρου.

«Κέρδισα το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα αλλά στη συνέχεια έχασα στο Τόκιο, αλλά σε εκείνο τον αγώνα ήμουν τραυματίας
Τώρα εδώ κατέκτησα το χρυσό που μου δίνει αυτοπεποίθηση για να αγωνιστώ την επόμενη χρονιά Αυτό είναι πολύ ανακουφιστικό για μένα», είπε ο Χασιμότο.

• Πρόσωπο της ημέρας στις γυναίκες

Στις γυναίκες πρόσωπο της ημέρας ήταν η παγκόσμια πρωταθλήτρια Σουμίγια Ντορσουρέν από τη Μογγολία.

Για το νούμερο στην παγκόσμια κατάταξη οι δυο πρώτοι αγώνες ήταν «προθέρμανση» για τον μεγάλο τελικό.

Εκεί νίκησε τη γιαπωνέζα Τσουκάσα Γιοσίντα σε ένα αγώνα επανάληψη του τελικού του Παγκοσμίου πρωταθλήματος

«Πολλά έχουν αλλάξει από τότε που έγινα παγκόσμια πρωταθλήτρια, Αλλά προσπαθώ να είμαι αληθινή και βαθιά μέσα μου είμαι ακόμα το ίδιο πρόσωπο που πάντα ήμουν», είπε η Ντορσουρέν.

• Στην κατηγορία έως 60 κιλά των αντρών το χρυσό μετάλλιο πήγε στον νεαρό Γιαπωνέζο Ναγκαγιάμα Ρούγιου ο οποίος νίκησε τον Ισπανό, Φρανσίσκο Γκαρίγκος

Το χρυσό μετάλλιο παρέλαβε από τα χέρια του «οσκαρικού» ηθοποιού άντριαν Μπρόντι

• Οι οικοδεσπότες Ρώσοι κατέκτησαν χρυσό μετάλλιο με τη Νατάλια Κουσιτουλάνα στην κατηγορία έως 52 κιλά των γυναικών.

• Ο Αρκάντι Ροτεμπόυργκι μέλος της εκτελεστικής επιτροπής της διεθνούς ομοσπονδίας τζούντο, απένειμε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία έως 48 κιλά των γυναικών όπου νικήτρια ήταν μια ακόμη γιαπωνέζα η Τονάκι Φούνα.

• Οι Ιάπωνες ήταν κυρίαρχοι στο τατάμι της Αγίας Πετρούπολης.

Σε ένα ιαπωνικό τελικό στα έως 63 κιλά των αντρών, ο Μίκου Τασίρο που υπερασπιζόταν τον τίτλο του στο World Masters, νίκησε με μια εκπληκτική κίνηση πετυχαίνοντας Ιπόν.

Πήρε το χρυσό μετάλλιο απο τα χέρια του προέδρου της διεθνούς ομοσπονδίας τζούντο, Μάριους Βίζερ.

• Στα έως 66 κιλά των αντρών ο Μογγόλος Χερλέν Γκανμπόλτ νίκησε τον Καζάκο Γιέλντος Ζουμακάνοφ με θεαματικό Ιπόν στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα.

Ήταν το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για τη Μογγολία.