Τζούντο: Γεωργιανοί θρίαμβοι στο master της Αγίας Πετρούπολης

Κορυφαίος τζουντόκα αναδείχθηκε ο πρωταθλητής Ευρώπης, Γκουράμ Τουσισβίλι

Εντυπωσιακές στιγμές χάρισαν οι κορυφαίοι τζουντόκα, κατά τη δεύτερη ημέρα του World Master στο Yubileyny Sports Palace της Αγίας Πετρούπολης.

• Το πρόσωπο της ημέρα στους άντρες

Κορυφαίος τζουντόκα στους άντρες, αναδείχθηκε ο πρωταθλητής Ευρώπης, Γκουράμ Τουσισβίλι.απο τη Γεωργία.

Ο Γεωργιανός τζουντόκα νίκησε στον τελικό με ένα εντυπωσιακό Ιπόν το νούμερο ένα στον κόσμο, Βραζιλιάνο Νταβίντ Μούρα προκαλώντας ενθουσιασμό στους πάμπολλους Γεωργιανούς φίλους του τζούντο.

Εν τη απουσία του «αυτοκράτορα», Τέντι Ρινέ, απέδειξε ότι είναι ο καλύτερος ανάμεσα στους υπόλοιπους!

«Φυσικά 3 χρυσά μετάλλια για τη Γεωργία, είναι πολύ καλό αποτέλεσμα. Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους υποστηρικτές και φίλους μου. Το τέλος της χρονιάς ήταν καλό, μπορεί να μην κέρδισα το χρυσό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, αλλά τώρα στο τέλος της σεζόν πήρα ένα καλό αποτέλεσμα», είπε ο Γεωργιανός τζουντόκα.

• Το πρόσωπο της ημέρας στις γυναίκες

Στις γυναίκες η Μαρία Πορτέλα από τη Βραζιλία, ήταν η αθλήτρια της ημέρας.

Με εντυπωσιακή αγωνιστική ετοιμότητα, ξεπέρασε κάθε εμπόδιο στην κατηγορία έως 70 κιλά των γυναικών.

Στον τελικό νίκησε με Ιπόν την Μπάρμπαρα Μάτιτς, από την Κροατία.

Το μετάλλιο στην Πορτέλα, απένειμε ο βραβευμένος με Όσκαρ ηθοποιός, Άντριεν Μπρόντι.

• Η Κιμ Μιν Γιονγκ από τη Νότια Κορέα κέρδισε την κατηγορία των 78 κιλών, επικρατώντας στον τελικό της χρυσής Ολυμπιονίκη του 2012, Ινταλίς Ορτίθ, από την Κούβα.

• Στα έως 78 κιλά των γυναικών, το χρυσό μετάλλιο πήγε στην Ολλανδέζα, Μαρχίντε Βέρκερκ.

• Ρωσική υπόθεση ήταν ο τελικός της κατηγορίας έως 81 κιλά των αντρών.
    Αντίπαλοι ο Ολυμπιονίκης Χαζάν Χαλμουρζάγιεφ και ο Ασλάν Λαπινάγκοφ.

Σε ένα τελικό με μεγάλη πίεση και για τους δυο, πιο έτοιμος ο Χαλμουρζάγιεφ, πήρε το χρυσό μετάλλιο.

• Στα έως 90 κιλά, νικητής και πάλι ένας Γεωργιανός τζουντόκα, ο Μπέκα Κβινιασβίλι, που πήρε το πρώτο του χρυσό σε World Tour της παγκόσμιας ομοσπονδίας.

Στον τελικό νίκησε τον πρώην Παγκόσμιο Πρωταθλητή, Κβακ Ντον Γκάν από τη Νότια Κορέα.

• Το τρίτο χρυσό για τη Γεωργία, ήρθε στην κατηγορία έως 100 κιλά.
    Ο Βαρλάμ Λιπαρτελιάνι νίκησε το νούμερο ένα στον κόσμο, Μίκαελ Κορέλ.

• Η κίνηση της αγωνιστικής

Η κίνηση της ημέρας, ήρθε στην ίδια κατηγορία των έως 100 κιλών.
Ο Μίκλος Σιριένικς απο την Ουγγαρία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με ένα φανταστικό Ιπόν, εναντίον του Χόρχε Φονσέκα, από την Πορτογαλία.

• Γεωργιανός θρίαμβος

Η χώρα με τις μεγαλύτερες επιτυχίες στην Αγία Πετρούπολη, ήταν η Γεωργία.

Τρία χρυσά μετάλλια σε μια ημέρα για μια χώρα με εξαιρετική παράδοση και ανθρώπινο δυναμικό στο τζούντο.