Η Νέα Υόρκη νικήτρια στο Winter Classic του NHL

Επικράτησε του Μπάφαλο σε ανοιχτό γήπεδο μπέιζμπολ ενώπιον άνω των σαράντα χιλιάδων θεατών

Πραγματοποιήθηκε στο Citi Field της Νέας Υόρκης, την έδρα της ομάδας μπέιζμπολ New York Mets, το 10ο Winter Classic του NHL.

Πρόκειται για τον καθιερωμένο εδώ και μια δεκαετία πρωτοχρονοάτικο αγώνα της αμερικανικής λίγκας του χόκεϊ σε πάγο.

Συνολικά 41.821 άτομα παρακολούθησαν την αναμέτρηση, εξαντλώντας μέρες πριν όλα τα εισιτήρια για το παιχνίδι, που είναι το 24ο της φετινής κανονικής περιόδου που διεξήχθη σε ανοιχτό γήπεδο.

Φέτος αναμετρήθηκαν οι New York Rangers με τους Buffalo Sabres, με το ματς να κρίνεται στην παράταση, αφού οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 2-2 στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Εκεί, ένα γκολ του J.T. Miller δύο λεπτά και 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης ήταν εκείνο που έκρινε τη νίκη υπέρ της ομάδας της Νέας Υόρκης, η οποία ήταν η 6η στους τελευταίους 11 αγώνες της και η 4η σε ισάριθμα παιχνίδια φέτος σε ανοιχτά γήπεδα.