Grand Prix τζούντο: Δυο χρυσά η Τουρκία στο Αγκαντίρ

Χρυσό μετάλλιο και για την οκοδέσποινα χώρα του Μαρόκου

Πολύ σπουδαίες μάχες και εξαιρετικό επίπεδο τζούντο κατά τη δεύτερη ημέρα του Grand Prix στο Αγκαντίρ του Μαρόκου. Μια ημέρα που προσέφερε μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό στους Μαροκινούς φιλάθλους.

Στις γυναίκες στην κατηγορία έως 70 κιλά ήταν η απόλυτη αποθέωση για την τοπική ηρωίδα Άσμα Νιάνγκ.

Η τζουντόκα από το Μαρόκο ξεπέρασε στον τελικό το εμπόδιο της παγκόσμιας ασημένιας πρωταθλήτριας, Μαρία Πέρεζ από το Πουέρτο Ρίκο κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.

Στους άντρες στην κατηγορία έως 81 κιλά ο Βεντάτ Αλμπαϊράκ από την Τουρκία, πήρε το χρυσό μετάλλιο στο Grand Prix που φιλοξενεί η ομοσπονδία του Μαρόκου.

Νίκησε με εντυπωσιακό τρόπο, πετυχαίνοντας Ιπόν, τον Ματίας Κέις από το Βέλγιο. Μία λάθος τεχνική από τον Βέλγο έδωσε την ευκαιρία στον Τούρκο τζουντόκα να πάρει το χρυσό με σχεδόν ανέλπιστο τρόπο.

Ήταν το πρώτο από τα δυο χρυσά μετάλλια που κατέκτησαν οι Τούρκοι τζουντόκα, κατά τη δεύτερη ημέρα του Grand Prix στο Αγκαντίρ

Στις γυναίκες η Σλοβένα, Αντρέα Λέσκι κατέκτησε το δεύτερό της χρυσό σε αγώνες της σειράς της παγκόσμιας ομοσπονδίας. Στα έως 63 κιλά η Λέσκι επικράτησε της Κατρίν Χάκερ, από την Αυστραλία, με Ιπόν.

Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για την Τουρκία κατακτήθηκε στην κατηγορία έως 73 κιλά των αντρών.

Ο εντυπωσιακός Μπιλάλ Κιλογλού αντιμετώπισε τον έμπειρο Ρώσο Μούσα Μογκούσοφ. Ο Τούρκος πιο εκρηκτικός από τον κατά 11 χρόνια μεγαλύτερό του Ρώσο τζουντόκα, εξασφάλισε την κορυφή του βάθρου στο Grand Prix στο Αγκαντίρ του Μαρόκου.