Τένις: Ο εκπληκτικός Κοκκινάκης απέκλεισε τον Φέντερερ

Ο Eλληνοαυστραλός Θανάσης Κοκκινάκης απέκλεισε το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, Ρότζερ Φέντερερ

Απέκλεισε το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, Ρότζερ Φέντερερ.

Ο Eλληνοαυστραλός Θανάσης Κοκκινάκης πραγματοποίησε έναν εκπληκτικό αγώνα και μετά από 2 ώρες και 22 λεπτά κατάφερε στο tie-break του 3ου σετ να πάρει τη νίκη, με 2-1 σετ, στο MIAMI OPEN 2018.

Ο 21χρονος έγινε ο παίκτης με την χαμηλότερη κατάταξη που κερδίζει τον Νο 1 τα τελευταία 15 χρόνια, αφού βρισκόνταν στο Νο 175.

«Για μένα το βασικό είναι να παραμείνω υγιής και θετικός, να συνεχίσω να δουλεύω σκληρά και βλέπουμε που θα φτάσω. Κάθε ματς με φέρνει πιο κοντά στο τοπ-100» δήλωσε ο Κοκκινάκης πριν την έναρξη του αγώνα.

Μετά τον αποκλεισμό- σοκ ο Φέντερερ, που «έπεσε» στο Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, δήλωσε πως δε θα αγωνιστεί, φέτος, σε κάποιο από τα τουρνουά της χωμάτινης περιόδου.