Θρίαμβος Ίσνερ στο Όπεν του Μαϊάμι

Πνευματικά Δικαιώματα Geoff Burke-USA TODAY Sports
Από Πάνος Κιτσικόπουλος

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Αμερικανός τενίστας επικράτησε στον τελικό του τουρνουά

Ανατροπή για... Όσκαρ για τον Τζον Ίσνερ που νίκησε με 2-1 σετ τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ και κατέκτησε το Όπεν του Μαϊάμι.

Αν και δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, ο Ζβέρεφ κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 7-6 και, κάτω από τα βλέμματα του Ντέιβιντ Μπέκαμ και των παιδιών του, να κάνει το 1-0.

Όμως στο δεύτερο σετ, η σκυτάλη πέρασε στον Ίσνερ, ο οποίος κατάφερε να κάνει το πρώτο break του τελικού, να πάρει το προβάδισμα και να το διατηρήσει μέχρι να κάνει το 1-1 στα σετ με 6-4.

Ο εκνευρισμός ήταν έκδηλος στον Ζβέρεφ, ιδιαίτερα στο τρίτο σετ, καθώς ο Γερμανός έβλεπε ένα ματς που ξεκίνησε με αυτόν σε θέση οδηγού, τελικά να του φεύγει. Απέναντι στην επιμονή του Αμερικανού αντιπάλου του, ο Ζβέρεφ δεν έβρισκε λύσεις και τελικά ξέσπασε στη.... ρακέτα του.

Βάζοντας περισσότερη έμφαση στο σερβίς, ο Ίσνερ έκανε το break στο 9ο game, προηγήθηκε με 5-4 και τελικά έγινε ο πρώτος Αμερικανός που σηκώνει το τρόπαιο του Maiami Open έπειτα από οκτώ χρόνια και μάλιστα στο τελευταίο παιχνίδι που διεξάγεται στο Κράντον Παρκ, καθώς το τουρνουά από του χρόνου μετακομίζει.

«Απίστευτο. Αυτό το τουρνουά είναι ιστορικό. Ποτέ δεν είχα φανταστεί τον εαυτό μου να παίζει στο τελευταίο ματς του Κράντον Παρκ και μάλιστα να είναι ο τελικός και να κερδίζω. Είναι φανταστικό», δήλωσε εκστασιασμένος ο Ίσνερ.