Νέο ρεκόρ για τον Ράφα Ναδάλ

Πνευματικά Δικαιώματα REUTERS/Susana Vera
Από Πάνος Κιτσικόπουλος

Ο Ισπανός κορυφαίος στον κόσμο έφτασε τα 50 διαδοχικά κερδισμένα σετ στο χώμα

Πρώτα κατέκτησε τη Βαρκελώνη, τώρα σειρά έχει η Μαδρίτη. Ο Ράφα Ναδάλ έχει κάθε λόγο να πανηγυρίζει για τη νίκη του επί του Ντιέγκο Σβάρτσμαν με 2-0 σετ. Όχι μόνο προκρίθηκε στα προημιτελικά του Όπεν της ισπανικής πρωτεύουσας, αλλά κέρδισε το πεντηκοστό διαδοχικό του σετ στο χώμα και πλέον είναι ο τενίστας με τα περισσότερα συνεχόμενα κερδισμένα σετ σε κάθε επιφάνεια, σπάζοντας το στοιχειωμένο ρεκόρ του Τζον ΜακΕνρό των 49 σετ, το οποίο κρατούσε από το 1984.

Ο κορυφαίος στον κόσμο Ναδάλ, πάντως, κρατά χαμηλούς τόνους, αφού η νίκη του κόντρα στον Αργεντινό αντίπαλό του ήταν πολύ δυσκολότερη από όσο δείχνει το τελικό σκορ.

«Πραγματικά δεν το σκέφτομαι πολύ. Ο καιρός για να τα σκεφτώ όλα αυτά θα είναι μάλλον μετά το τέλος της καριέρας μου. Το σημαντικό τώρα είναι ότι πήρα ένα πολύ δύσκολο ματς εναντίον ενός σκληρού αντιπάλου που έπαιξε καλά και πρέπει να είμαι έτοιμος για αύριο», σχολίασε ο Ισπανός τενίστας, ο οποίος επί του Σβάρτσμαν πήρε την 21η διαδοχική νίκη του στο χώμα.

Αντίπαλος του Ναδάλ στα προημιτελικά θα είναι ο Ντομινίκ Τιμ. Ο Αυστριακός έχασε το πρώτο σετ από τον Μπόρνα Τσόριτς, ωστόσο επανήλθε και πήρε τη νίκη με 2-1 και μαζί το εισιτήριο για την τελική οκτάδα.

Ο Ναδάλ θα πρέπει να υπερκεράσει το εμπόδιο του Τιμ, προκειμένου να διεκδικήσει το έκτο του μαδριλένικο τρόπαιο, μετά την 11η κατάκτηση τόσο του Όπεν του Μόντε Κάρλο όσο και εκείνου της Βαρκελώνης.