Europa League: Θρίαμβος της Ατλέτικο, 3-0 τη Μαρσέιγ

Πνευματικά Δικαιώματα REUTERS/Vincent Kessler
Από Πάνος ΚιτσικόπουλοςΚώστας Καλέτσιος

Δύο γκολ ο Γκριεζμάν, ένα ο Γκάμπι - Δοκάρι είχε ο Κώστας Μήτρογλου

Το ότι αγωνιζόταν σε γαλλικό έδαφος εναντίον μιας γαλλικής ομάδας ουδόλως επηρέασε την Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία επικράτησε με 3-0 της Μαρσέιγ μέσα στο Στάδιο της Λυών και κατέκτησε το Europa League.

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν τον αγώνα μουδιασμένοι, όμως με την πάροδο του πρώτου εικοσάλεπτου ο Ανγκισά δεν κατάφερε να ελέγξει τη μπάλα έπειτα από πάσα του Μανταντά έξω από την περιοχή της Μαρσέιγ, ο Γκάμπι έκλεψε, πέρασε κάθετα στον Γκριεζμάν και ο Γάλλος άνοιξε το σκορ.

Στο 31ο λεπτό τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο για τη Μαρσέιγ που είδε τον Παγιέ να αντικαθίσταται λόγω τραυματισμού.

Το β' ημίχρονο τα πράγματα χειροτέρεψαν για την ομάδα του Ρούντι Γκαρσία, καθώς ο Γκριεζμάν αξιοποίησε ιδανικά τη μπαλιά του Κόκε και με σεμιναριακό τελείωμα έγραψε το 2-0.

Στο 81ο λεπτό ο Κώστας Μήτρογλου, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή επτά λεπτά πριν, σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι του Όμπλακ και στο 89' οι της Ατλέτικο έκρυψαν τη μπάλα και ο Γκάμπι με διαγώνιο σουτ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα του μαδριλένικου θριάμβου, γράφοντας το τελικό 3-0.