Grand prix Judo στην Κίνα: Έλαμψε η Γιαπωνέζα Άμπε

Πνευματικά Δικαιώματα International Judo Federation

Τζουντόκα από 46 χώρες διεκδικούν εισιτήριο πρόκρισης στους Ολυμπιακούς του Τόκυο 2020

Στη βόρεια Κίνα, στην πρωτεύουσα της Εσωτερικής Μογγολίας Χοχότ φιλοξενείται το πρώτο παγκόσμιο γκραν πρι τζούντο της προκριματικής περιόδου για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκυο.

Τριακόσιοι εξήντα ένας τζουντόκα από 46 χώρες ξεκινούν την προσπάθεια για να σφραγίσουν το εισιτήριο πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς του 2020.

Η 17χρονη Γιαπωνέζα Ούτα Άμπε, το νέο μεγάλο αστέρι του τζούντο αγωνίζεται στην κατηγορία κάτω των 52 κιλών. Είναι η νεότερη αθλήτρια του τζούντο που έχει κατακτήσει χρυσό σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Η Άμπε δεν έχει ηττηθεί ποτέ εκτός Ιαπωνίας.

Το κορίτσι - φαινόμενο του παγκόσμιου τζούντο έκλεψε τις εντυπώσεις.

Στον ημιτελικό απέκλεισε την Αμερικανίδα Αντζέλικα Ντελγάδο με δύο ισχυρά ουαζάρι που αντιστοιχούν σε ένα ιπόν. Στον τελικό έδειξε την κλάση της, αφήνοντας την Κινέζα Γου Σουγκέν εκτός μάχης.

Τον Σεπτέμβριο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μπακού στο Αζερμπαϊτζάν θα αγωνιστεί και ο αδελφός της Χιφούμι Άμπε, τζουντόκα στην κατηγορία κάτων των 66 κιλών: «Θα είναι ο πρώτος μου μεγάλος αγώνας και θα έχω αγωνία. Αλλά θα είναι μαζί η μητέρα μας και με την δική της υποστήριξη ελπίζω πως και οι δυο μας θα κατακτήσουμε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα», δήλωσε.

Στους άνδρες, ο τελικός ήταν υπόθεση Καζάκων. Ο Γέλντος Σμέτοφ, παγκόσμιος πρωταθλητής του 2015 ηττήθηκε από τον συμπατριώτη του Γκούσμαν Κιργιτσμπάγεφ στην κατηγορία κάτω των 60 κιλών. Με ουαζάρι κατέφερε να κερδίσει τους πολυπόθητους βαθμούς και το χρυσό μετάλλιο.

Μια σημαντική στιγμή για το τζούντο του Καζακστάν καθώς δυο αθλητές του ανέβηκαν στο βάθρο των μεταλλίων.

«Αντιμετώπισα των συμπατριώτη μου και όπως ξέρετε κατηγορία κάτω των 60 κιλών είναι στο Καζακστάν από τις πιο δημοφιλής. Έχουμε πολλούς νεαρούς τζουντόκα και είμαι βέβαιος πως θα κατηκτήσουμε το παγκόσμιο πρωτάθλημα», δήλωσε ο Σμέτοφ.

Ο πρόεδρος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Τζούντο Μάριους Βίζερ ήταν εκεί για να δώσει το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των κάτω των 48 κιλών

Ο τελικός στην κατηγορία γυναικών κάτω των 57 κιλών ήταν υπόθεση του Καναδά. Η Κρίστα Ντεγκούτσι πρωταθλήτρια του γκραν πριν του Παρισιού νίκησε την συμπατριώτισσά της Τζέσικα Κλίμκάιτ με τεχνική πνιγμού.

Το στιγμιότυπο της ημέρας που ξεχώρισε ήρθε από την κατηγορία κάτω των 66 κιλών.

Ο Ιάπωνας Τζοσίρο Μαρουγιάμα νίκησε τον Κορέατη πρώην παγκόσμιο πρωταθλητή Αν Μπολ αποδεικνύοντας την εντυπωσιακή τεχνική του.