NBA: «Πολεμιστές» άλωσαν το Κλίβελαντ

Από Konstantinos Tsellos

Μια νίκη μακριά από το δακτυλίδι οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς που επικράτησαν στην έδρα των Καβαλίερς και έκαναν το 3-0 στη σειρά των τελικών

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς επικράτησαν 110-102 των Καβαλίερς στο Κλίβελαντ και έκαναν το 3-0 στη σειρά των τελικών του ΝΒΑ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «Πολεμιστές» ήταν ο Κέβιν Ντουράντ. Με 43 πόντους (7/7 βολές, 9/14 δίποντα και 6/9 τρίποντα), 13 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 43 λεπτά, σημείωσε ρεκόρ καριέρας στα playoffs και οδήγησε το Γκόλντεν Στέιτ μια νίκη μακριά από τον τίτλο.

Όλα αυτά, ενώ τα υπόλοιπα όπλα των Γουόριορς ήταν απενεργοποιημένα. Ο Στεφ Κάρι έμεινε στους 10 πόντους, με 1/16 σουτ, αν και πέτυχε πέντε κρίσιμους σερί στο τελευταίο τρίλεπτο, ενώ άστοχος ήταν και ο Κλέι Τόμπσον με 10 πόντους και 4/11.

Για το Κλίβελαντ, ο Λεμπρόν Τζέιμς έκανε τριπλ-νταμπλ με 33 πόντους (6/7 βολές, 12/22 δίποντα, 1/6 τρίποντα), 11 ασίστ, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα, ενώ ο Κέβιν Λοβ πρόσθεσε 20 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι Καβαλίερς είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν ακόμα και με +13, ωστόσο οι Γουόριορς επέστρεψαν στις αρχές της τρίτης περιόδου και το ματς έγινε ντέρμπι.

Στο τέλος επιβλήθηκε ο «νόμος Ντουράντ», ο οποίος με ένα μεγάλο τρίποντο από τα δέκα μέτρα στα 49,8’’ πριν το φινάλε σφράγισε τη νίκη των πρωταθλητών, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +6.

Οι Γουόριος έχουν τώρα την ευκαιρία να «σκουπίσουν» τη σειρά τα ξημερώματα του Σαββάτου στο Κλίβελαντ και να πανηγυρίσουν το «ριπίτ» στην έδρα των μεγάλων τους αντιπάλων