Μουντιάλ 2018: Στραβοπάτημα για την Βραζιλία με την Ελβετία

Αν και προηγήθηκε η σελεσάο δεν μπόρεσε να νικήσει στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Μετά την Γερμανία, ένα ακόμα μεγάλο φαβορί του Μουντιάλ έπεσε θύμα έκπληξης, αφού η Βραζιλία δεν κατάφερε να κερδίσει την Ελβετία.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τη «Σελεσάο» με τον Κουτίνιο να επιτυγχάνει ένα εντυπωσιακό σε εκτέλεση γκολ και να ξεκλειδώνει την καλοστημένη άμυνα των Ελβετών, σε ένα πρώτο ημίχρονο που οι Βραζιλιάνοι έδειχναν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Ωστόσο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου μία κεφαλιά του Τσούμπερ από εκτέλεση κόρνερ «ακύρωσε» το προβάδισμα της Βραζιλίας με το 1-1 να μένει ως αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του αγώνα, παρά τις αγωνιώδεις προσπάθειες του Νεϊμάρ και της παρέας του να πετύχουν ένα ακόμα γκολ.

Πλέον στον όμιλο έχει πάρει κεφάλι η Σερβία με 3 βαθμούς, Βραζιλία και Ελβετία έχουν από έναν ενώ δεν έχει βαθμό η Κόστα Ρίκα.