Μουντιάλ 2018: Στις καθυστερήσεις η Βραζιλία λύγισε την Κόστα Ρίκα

2-0 με τέρματα των Κουτίνιο και Νεϊμάρ στο 90+1 και 90+7

Η Βραζιλία δυσκολεύθηκε, έχασε πολλές ευκαιρίες, βρέθηκε κατάματα με ένα στραβοπάτημα απέναντι στην Κόστα Ρίκα αλλά τελικά με δύο τέρματα που σημειώθηκαν μετά την συμπλήρωση των 90 λεπτών του αγώνα, πήρε τη νίκη με 2-0 και μαζί το προβάδισμα πρόκρισης για την φάση των 16.

Ο Κουτίνιο ήταν αυτός που λύτρωσε τη σελεσάο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ενώ στο έβδομο λεπτό αυτών και ενώ όλοι περίμεναν τη λήξη (καθώς ο διαιτητής είχε δείξει έξι), ο Νειμάρ με πλασέ από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 2-0, που πάντως είναι ένα αποτέλεσμα που αποδίδει δικαιοσύνη βάση της συνολικής εικόνας των δύο ομάδων.

Πλέον η Βραζιλία έχει 4 βαθμούς και περιμένει το αποτέλεσμα της Σερβίας με την Ελβετία το βράδυ. Η Σερβία έχει 3 βαθμούς από τη νίκη με την Κόστα Ρίκα και αν ξανανικήσει θα προκριθεί στην επόμενη φάση ήδη από το βράδυ. Η Κόστα Ρίκα χωρίς πόντο μετά από δύο αγώνες, περιμένει το βραδινό αποτέλεσμα αλλά δεν διατηρεί ούτε μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης.