Βελγική επίδειξη δύναμης κατά της Τυνησίας

Πνευματικά Δικαιώματα REUTERS/Kai Pfaffenbach
Από Πάνος Κιτσικόπουλος

Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» νίκησαν με 5-2, αν και το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμη υψηλότερο.

Το Βέλγιο έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Τυνησία, την οποία νίκησε με 5-2, και ουσιαστικά προκρίθηκε στους «16» του Μουντιάλ.

Μόλις στο έβδομο λεπτό ο Εντέν Αζάρ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Μπεν Γιουσέφ, το εκτέλεσε και άνοιξε το σκορ για τους κόκκινους διαβόλους.

REUTERS/Carl Recine

Στο 16, ο Λουκάκου με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 2-0, με την Τυνησία να μειώνει σε 2-1 δύο λεπτά μετά με κεφαλιά του Μπρον, ο οποίος όμως αποχώρησε λόγω τραυματισμού.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Μενιέ συνεργάστηκε με τον Λουκάκου που πλάσαρε εύστοχα για το 3-1.

Στο 51ο λεπτό ο Αζάρ πέτυχε και αυτός το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 4-1.

Στο 90ό λεπτό ο ο Μισί Μπατσουαγί έγραψε το 5-1 και το τελικό 5-2 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Καζρί.