Μουντιάλ 2018: Προκρίθηκαν Βραζιλία και Ελβετία

Νίκησε 2-0 η σελεσάο την Σερβία, ισόπαλοι 2-2 οι Ελβετοί με την Κόστα Ρίκα

Η Βραζιλία δεν άφησε περιθώρια απέναντι στην Σερβία και χωρίς μεν να προσφέρει πλούσιο θέαμα αλλά με ουσία στο παιχνίδι της, νίκησε με 2-0 και προκρίθηκε στους 16 της διοργάνωσης και μάλιστα ως πρώτη από τον Ε Όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, για να αντιμετωπίσει την ερχόμενη Δευτέρα το Μεξικό.

Ο Παουλίνιο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο και ο Τιάγκο Σίλβα εκείνος που σφράγισε την επικράτηση της «σελεσάο», πετυχαίνοντας γκολ σε ένα σημείο όπου είχε ανεβάσει απόδοση η Σερβία επιδιώκοντας την ισοφάριση.

Μαζί με την Βραζιλία στα νοκ άουτ παιχνίδια προκρίθηκε και η Ελβετία, που πάντως δεν μπόρεσε να νικήσει την Κόστα Ρίκα αν και προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, σε ένα θεαματικό παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίωρο η Κόστα Ρίκα είχε δύο δοκάρια, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα η Ελβετία έκανε το 1-0 με τον Τζεμάιλι. Στο ξεκίνημα του β' μέρους ο Γουάστον με κεφαλιά ισοφάρισε.

Η Ελβετία είχε δοκάρι με τον Γιόζιπ Ντρμιτς στο 78' και προηγήθηκε με τέρμα του ίδιου παίκτη πέντε λεπτά αργότερα, ωστόσο η Κόστα Ρίκα ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Μπράιαν Ρούις που κέρδισε ο Τζόελ Κάμπελ, με την μπάλα να χτυπά αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι, ακολούθως στην πλάτη του τερματοφύλακα Γιαν Ζόμερ και τελικά να καταλήγει στα δίχτυα.

Η Ελβετία στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την πρώτη του ΣΤ' Ομίλου Σουηδία.