Μουντιάλ 2018: Αποκλείστηκε η κάτοχος του τροπαίου Γερμανία

Αποκαθήλωση για την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία. Τα πάντσερ έπαιξαν ακόμα μια φορά με τη φωτιά, αλλά αυτή τη φορά κάηκαν για τα καλά.

Ηττήθηκαν στις καθυστερήσεις με 2-0 από τη Νότια Κορέα και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης, αφού δεν κατάφεραν να προκριθούν στους 16 του Μουντιάλ της Ρωσίας.

Δεν κατάφεραν να πετύχουν γκολ στα 90 λεπτά του αγώνα, κάτι που θα αρκούσε να δώσει την πρόκριση στην Γερμανία και τελικά δέχθηκαν δύο στις καθυστερήσεις από τους Γιουν Γκον Κιμ (90+3') και Σον Χεούνγκ-μιν (90+6').

Ετσι η Γερμανία γνωρίζει το σοκ του πρόωρου αποκλεισμού διαψεύδοντας τις περίφημες ρήσεις του Γκάρι Λίνεκερ, ο οποίος αμέσως έσπευσε να ανακευάσει αναφέροντας ότι οι προηγούμενες ανήκουν πλέον στην ιστορία.

Μάλιστα, αυτή είναι η τέταρτη φορά στις τελευταίες πέντε διοργανώσεις που μένει εκτός συνέχειας από τη φάση των ομίλων η πρωταθλήτρια της προηγούμενης (προηγήθηκαν η Γαλλία το 2002 σε Νότια Κορέα και Ιαπωνία, η Ιταλία το 2010 στη Νότια Αφρική και η Ισπανία το 2014 στην Βραζιλία).

Κι όμως! Η Γερμανία μέχρι το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ήθελε ένα γκολ για να προκριθεί και να αφήσει εκτός συνέχειας το Μεξικό, που την ίδια ώρα έχανε με 3-0 από τη Σουηδία.

Και τα τρία γκολ οι σκανδιναβοί τα πέτυχαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ογκούστινσον να παίρνει την ασίστ από τον Μάρκους Μπεργκ και να ανοίγει με σουτ το σκορ, τον Γκράνκβιστ να ευστοχεί σε πέναλτι που επίσης κέρδισε ο Μπεργκ για το 2-0 και τον Αλβάρεζ να διαμοφώνει το τελικό σκορ.

Σουηδία ως πρώτη και Μεξικό ως δεύτερο από τον ΣΤ Όμιλο συνεχίζουν για την διεκδίκηση του βαρύτιμου τροπαίου, που πλέον στις 15 Ιουλίου θα έχει νέο κάτοχο...