Μουντιάλ 2018: Νίκη για Βέλγιο, κέρδος για Αγγλία

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Ioannis Giagkinis

Πρώτη νίκη για Τυνησία μετά από 40 χρόνια - Τα δυο μονοπάτια για τον τελικό

Παίζοντας κατά βάση με τους αναπληρωματικούς του, το Βέλγιο νίκησε την Αγγλία στην αναμέτρηση του Καλίνιγκραντ όπου δόθηκε σε όλους η εντύπωση ότι και οι δύο ομάδες επιθυμούσαν να ηττηθούν για να έχουν καλύτερες διασταυρώσεις στα νοκ άουτ της διοργάνωσης.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Αντνάν Γιανουζάι. Κάπως έτσι, θα τεθεί αντιμέτωπο στους 16 την Ιαπωνία στο δύσκολο θεωρητικά μονοπάτι προς τον τελικό, όπου στη συνέχεια ενδέχεται να βρεθεί κόντρα στην Βραζιλία στα προημιτελικά και σε μία εκ των Αργεντινής, Γαλλίας, Πορτογαλίας ή Ουρουγουάης στα ημιτελικά.

Η Αγγλία ως δεύτερη του ομίλου της θα αντιμετωπίσει την Κολομβία στη πρώτη φάση των νοκ άουτ και στην συνέχεια διασταυρώνει στα προημιτελικά με τον νικητή του Σουηδία - Ελβετία. Ακολούθως στα ημιτελικά θα πέσει επάνω σε μία εκ των Ρωσίας, Ισπανίας, Δανίας και Κροατίας.

Στο άλλο παιχνίδι του 7ου ομίλου, ανάμεσα στις δυο ομάδες που έτσι και αλλιώς είχαν αποκλειστεί, η Τυνησία αν και βρέθηκε να χάνει στο πρώτο ημίχρονο με αυτογκόλ του Μεριά, ανέτρεψε την κατάσταση στο β' μέρος, Νίκησε τον Παναμά με 2-1 χάρη στα τέρματα των Μπεν Γιουσέφ και Καζρί, επιτυγχανοντας την πρώτη της νίκη σε Μουντιάλ μετά από 40 ολόκληρα χρόνια.