Μουντιάλ 2018: Η Κροατία «λύγισε» στα πέναλτι την Δανία

Από Konstantinos Tsellos

Θρίλερ στην παράταση με τον Σμάιχελ να κρατάει ζωντανούς τους Δανούς και τον Σούμπασιτς να καθαρίζει στα πέναλτι για τους Κροάτες

Δραματική πρόκριση στους «8» του Μουντιάλ για την Κροατία που έκαμψε στη διαδικασία των πέναλτι την αντίσταση της αξιόμαχης Δανίας.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές, ο Σούμπασιτς, που απέκρουσε δυο πέναλτι των Δανών και ο Ράκιτιτς, ο οποίος ευστόχησε στο νικητήριο για τους Κροάτες.

Ο Δανός γκολκίπερ, Κάσπερ Σμάιχελ, κράτησε ζωντανούς τους Δανούς τέσσερα λεπτά πριν την εκπνοή της παράτασης αποκρούοντας πέναλτι του Λούκα Μόντριτς.

Ο κανονικός αγώνας έληξε 1-1 με δυο γκολ στο πρώτο πεντάλεπτο. Οι Δανοί προηγήθηκαν στο πρώτο λεπτό με τον Γιόργκενσεν για να ισοφαρίσει ο Μάντζουκιτς τρια λεπτά αργότερα.