Μουντιάλ 2018: Η Αγγλία απέκλεισε την Κολομβία στα πέναλτι

Η Αγγλία έσπασε την αρνητική παράδοση και απέκλεισε την Κολομβία στα πέναλτι

Η Αγγλία έσπασε αρνητική παράδοση δεκαετιών και απέκλεισε στα πέναλτι την Κολομβία, με την οποία είχε αναδειχτεί ισόπαλη 1-1 στην κανονική διάρκεια και την παράταση.

Ήρωας των «τριών λιονταριών» στα πέναλτι ήταν ο τερματοφύλακας Τζόρνταν Πίκφορντ που απέκρουσε το πέναλτι του Κάρλος Μπάκα και έδωσε την ευκαιρία στον Έρικ Ντάιερ να σκοράρει στο πέμπτο πέναλτι και να στείλει την Αγγλία στα προημιτελικά (απέναντι στη Σουηδία) με σκορ 4-2.

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε με πέναλτι που κέρδισε ο Χάρι Κέιν από τον Σάντσες στο 57ο λεπτό. Με την εύστοχη εκτέλεση, ο αρχηγός της Αγγλίας έφτασε τα έξι γκολ στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας.

Το ματς ήταν κακό ποιοτικά, με την Αγγλία να έχει τον ανούσιο έλεγχο στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και την Κολομβία να ανεβαίνει ψηλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ουσιαστικά.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γέρι Μίνα λύτρωσε την Κολομβία, σκοράροντας με κεφαλιά το τρίτο του γκολ στη διοργάνωση και ισοφαρίσε σε 1-1.

Η ένταση δεν έλειψε, με τον διαιτητή να βγάζει οκτώ κίτρινες κάρτες, τις περισσότερες για σκληρά μαρκαρίσματα.

Η ευκαιρία του Ρόουζ στην παράταση

Στην παράταση η Αγγλία είχε δύο καλές ευκαιρίες για να σκοράρει, όμως αυτό δεν συνέβη και το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.