Μουντιάλ 2018: Η Κροατία αντίπαλος της Γαλλίας στον τελικό της Κυριακής

Νίκησε με ανατροπή 2-1 την Αγγλία στην παράταση και προκρίθηκε στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της

Η Κροατία είναι η αντίπαλος της Γαλλίας στον μεγάλο τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας. Νίκησε με 2-1 την Αγγλία στην παράταση, μετά ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Λουσνίκι της Μόσχας.

Τα γκολ της πρόκρισης για τους Κροάτες πέτυχαν ο Πέρισιτς στα μισά του β' ημιχρόνου και ο Μάριο Μάτζουκιτς στο 19ο λεπτό της παράτασης. Εντούτοις ο ημιτελικός είχε ξεκινήσει ιδανικά για την Αγγλία, καθώς προηγήθηκε χάρη στο τέρμα του Τρίπιερ στο ξεκίνημα του αγώνα, μόλις στο 5ο λεπτό.

Η Κροατία προκρίνεται για πρώτη φορά σε τελικό, πηγαίνοντας ένα βήμα παραπάνω σε σχέση με την 3η θέση του 1998, την προηγούμενη κορυφαία της εμφάνιση σε Μουντιάλ. Τότε είχε φτάσει και πάλι στους «4» αλλά είχε αποκλειστεί στα ημιτελικά από την μετέπειτα πρωταθλήτρια κόσμου Γαλλία.

Οι Κροάτες, που είχαν προηγηθεί τότε στο σκορ με τον Νταβόρ Σούκερ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, είδαν τους Γάλλους να ανατρέπουν την κατάσταση με δυο τέρματα του Λιλιάν Τουράμ. Η Κροατία γίνεται το μικρότερο έθνος που προκρίνεται σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου από την Ουρουγουάη το 1950.

Πρόκειται για ένα κράτος με πληθυσμό μόλις 4.000.000 κατοίκους. Επίσης, η Κροατία είναι η πρώτη βαλκανική χώρα που προκρίνεται σε τελικό Μουντιάλ. Γίνεται η 13η χώρα που μπαίνει σε αυτό το κλειστό κλαμπ των κρατών που έχουν λάβει μέρος σε τελικό.

Αίσθηση προκαλεί ότι και στα τρία νοκ άουτ παιχνίδια της στο Μουτντιάλ βρέθηκε πίσω στο σκορ, ωστόσο ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση παίζοντας και στα τρία 120 λεπτά (τα δύο πρώτα με Δανία και Ρωσία κρίθηκαν στα πέναλτι).

Για να λάβει μέρος στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας, απέκλεισε στην διαδικασία των μπαράζ την Εθνική Ελλάδος. Υπενθυμίζεται ότι και το Βέλγιο, που θα αγωνιστεί το Σάββατο με την Αγγλία στον μικρό τελικό, προκρίθηκε στο Μουντιάλ από τον προκριματικό όμιλο όπου μετείχαν η Ελλάδα και η Κύπρος.