Αποκλεισμός-σοκ για Ατρόμητο - Εκτός Ευρώπης και ο Αστέρας Τρίπολης

Πνευματικά Δικαιώματα ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ

Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1 με Ντιναμό Μπεστ και Χιμπέρνιαν

Η αγωνιστική εικόνα και το γκολ του Μανούσου ήταν αυτά που έδωσαν ελπίδα για πρόκριση στον Ατρόμητο, όμως το γκολ του Νεχάιτσικ στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης με τη Ντιναμό Μπρεστ άφησε την ομάδα του Νταμίρ Κάναντι εκτός Ευρώπης.

Ο Ατρόμητος κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και έψαξε από νωρίς το γκολ που χρειαζόταν για να ανατρέψει την ήττα του με 4-3 από το πρώτο ματς.

Ωστόσο, το πολύτιμο γκολ χρειάστηκε 80 λεπτά για να έρθει, όμως ήρθε με εντυπωσιακό τρόπο, όταν ο Μανούσος έγραψε το 1-0.

Όσο κι αν φαινόταν πως ο Ατρόμητος ήταν αυτός που θα έπαιρνε το εισιτήριο, κανένα ματς δεν τελειώνει πριν το τριπλό σφύριγμα. Στα τελευταία δευτερόλεπτα των καθυστερήσεων, οι Λευκορώσοι βγήκαν μαζικά μπροστά, ο Νεχάιτσικ έκανε την κεφαλιά της... απελπισίας στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του απαρηγόρητου Μίρκοβιτς, τον Ατρόμητο εκτός Ευρώπης και την ομάδα του Ντιέγκο Μαραντόνα (είναι πρόεδρος της Ντιναμό) στα ουράνια.

ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΛΛΙΝΤΖΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ

Λιγότερο δραματικός, αλλά εξίσου άδικος ήταν ο αποκλεισμός του Αστέρα από τη Χιμπέρνιαν. Οι Αρκάδες ήθελαν κι αυτοί το 1-0 για να ανατρέψουν το εις βάρος τους 3-2 από το πρώτο ματς (όπου όμως είχαν προηγηθεί με 2-0 στο ημίχρονο), όμως το «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» πάγωσε δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, όταν ο Κάμπερι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ιγκλέσιας, έδωσε στον ΜακΓκίν κι αυτός έγραψε με σουτ το 0-1.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τον Αστέρα στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 48' η ελληνική ομάδα έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μανιά.

Παρ' όλα αυτά, οκτώ λεπτά αργότερα Κώτσιρας και Τσιλιανίδης συνεργάστηκαν με τον τελευταίο να ευστοχεί και να ισοφαρίζει.

Ο Αστέρας ήθελε ακόμη ένα γκολ για να περάσει στην επόμενη φάση και μέχρι τη λήξη του αγώνα επιδόθηκε σε επιθετικό κρεσέντο, κλείνοντας τους αντιπάλους του στα καρέ τους. Όμως το πολυπόθητο γκολ δεν ήρθε, με τους Σκωτσέζους να είναι αυτοί που πανηγύρισαν την πρόκριση στον επόμενο γύρο.