Στίβος: Στην κορυφή της Ευρώπης ο Τεντόγλου

Κατέκτησε το χρυσό στο άλμα εις μήκος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Με άλμα στα 8 μέτρα και 25 εκατοστά, την καλύτερή του επίδοση για το 2018, ο Μιλτιάδης Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις μήκος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου του Βερολίνου.

Ο Έλληνας αθλητής είναι μόλις 20 ετών και αυτή ήταν η πρώτη του συμμετοχή στη διοργάνωση.

Ο σπουδαίος άλτης της ΓΕ Γρεβενών κατέκτησε την πρώτη θέση με 8.25μ στην πρώτη προσπάθειά του, που είναι η καλύτερη φετινή του επίδοση, αφού είχε κάνει 8.24μ. Παράλληλα χάρισε στη χώρα μας το 24ο συνολικά μετάλλιό της στη διοργάνωση και το 9ο χρυσό.

Το ασημένο μετάλιο πήρε ο Γερμανός Φαμπιάν Χέινλ με 8.13μ και το χάλκινο ο Ουκρανός Σέρχι Νικιφόροφ με την ίδια επίδοση.

Στις πρώτες του δηλώσεις μετά την επιτυχία του, ο νεαρότερος Έλληνας πρωταθλητής Ευρώπης τόνισε ότι θα μπορούσε να πάει ακόμα καλύτερα. «Θα μπορούσα να πάω καλύτερα, αλλά δεν με χάλασε κιόλας», δήλωσε με τον αυθορμητισμό των 20 ετών και πρόσθεσε: «Δεν ξεκίνησα καλά. Έκανα κάποια τεχνικά λάθη. Ο στόχος μου επετεύχθη, συνεχίζουμε».

Ο Μίλτος Τεντόγλου αφιέρωσε την επιτυχία στην οικογένειά του, στον προπονητή του, Γκεόργκι Πομάσκι, και στους χορηγούς του.

"Θερμά συγχαρητήρια για την κορυφαία Ευρωπαϊκή σας διάκριση" απέστειλε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος προς τον Μίλτο Τεντόγλου για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο άλμα εις μήκος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου στο Βερολίνο. "Οι ευχές όλων μας σας συνοδεύουν για ανάλογες διακρίσεις σε Παγκόσμιο και Ολυμπιακό επίπεδο" πρόσθεσε ο κ. Παυλόπουλος.

Τα συγχαρητήριά του στον Μίλτο Τεντόγλου για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου απευθύνει ο Έλληνας πρωθυπουργός μέσω twitter.

"Θερμά συγχαρητήρια στον Μίλτο Τεντόγλου, που με την επιμονή και το ταλέντο του κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα" αναφέρει ο Αλέξης Τσίπρας

Συγχαρητήρια στον Μίλτο Τέντογλου για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Στίβου στο Βερολίνο, έδωσε ο Κυριάκος Μητσοτάκης.

«Θερμά συγχαρητήρια στον πρωταθλητή Ευρώπης στο μήκος Μίλτο Τεντόγλου. Μας έκανε υπερήφανους σε μια στιγμή που το έχουμε περισσότερο ανάγκη από ποτέ!», έγραψε στο λογαριασμό του στο Twitter ο προεδρος της ΝΔ, αναρτώντας και μια φωτογραφία του 20χρονου Έλληνα πρωταθλητή.