Μεγάλες επιστροφές στο Γκραν Πρι της Βουδαπέστης

Οι φίλοι του τζούντο πανηγύρισαν των δικών τους χρυσών τζουντόκα

Στο τέλος της τρίτης μέρας του Γκραν Πρι της Βουδαπέστης, οι φίλοι του τζούντο είχαν την ευκαιρία να χειτροκροτήσουν ακόμη έναν τοπικό ήρωα.

Ο Κριστιάν Τοθ αντιμετώπισε τον Γεωργιανό Ουσάνγκι Μαρτζιάνι στον τελικό της κατηγορίας κάτω των 90 κιλών.

Ήταν ένας αγώνας γεμάτος εντάσεις. Κρίθηκε όταν ο Τοθ βρέθηκε κάτω από τον αντίπαλό του πετυχαίνοντας ουαζάρι.

Για ακόμη μια φορά το κοινό της Βουδαπέστης γιόρτασε ξέφρενα. Με το χρυσό του Τοθ κατοχύρωσαν τη δεύτερη θέση στον πίνακα των μεταλλίων.

Συνολικά, 22 χώρες κατέκτησαν μετάλλιο.

«Το κοινό είναι κάθε φορά απίστευτο. Μου αρέσει πολύ να αγωνίζομαι στη χώρα μου. Είναι πολύς ο κόσμος που αγαπά το τζούντο και χαίρομα που πολλοί ήρθαν εδώ. Θέλω να τους ευχαριστήσω όλους για την υποστήριξη».

Στις γυναίκες ξεχώρισε η πρώην παγκόσμια πρωταθλήτρια και ολυμπιονίκης Ινταλίς Ορτίς από την Κούβα η οποία κατέκτησε το χρυσό στην κατηγορία άνω των 78 κιλών κάνοντας τη μεγάλη επιστροφή στους αγώνες.

Στον τελικό νίκησε με ουαζάρι την 27χρονη Μαρίνα Σλούτσκαγια από τη Λευκορωσία.

Ήταν η πρώτη νίκη της 28χρονης τζουντόκα έπειτα από δύο χρόνια χωρίς διακρίσεις.

«Είμαι από τα παλαιότερα μέλη της ομάδας μας. Όλοι οι συναθλητές μου ήθελαν πάντα το καλύτερο για μένα και με βλέπουν ως παράδειγμα».

Επιστροφή στη δράση και για τον 22χρονο Άαρον Γουλφ. Ο Ιάπωνας τζουντόκα που αγωνίζεται στην κατηγορία κάτω των 100 κιλών στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στο πρωτάθλημα του 2017 στη Βουδαπέστη. Εξαιρετική ισορροπία, δύναμη και άψογη τεχνική.

Ένα χρόνο μετά απέδειξε πως είναι σε τέλεια φόρμα. Στον τελικό αντιμετώπισε τον Γερμανό Καρλ Ρίχαρντ Φρέι. Ο Γουλφ κέρδισε ένα φανταστικό ιπόν κατακτώντας δικαίως την θέση του στην κορυφή στο βάθρο της Βουδαπέστης.

Το 2015 η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ουμέκι Μάμι νίκησε την συμπατριώτισσα της Τακαγιάμα Ρίκα με ιπόν στον τελικό της κατηγορίας κάτω των 78 κιλών.

Ο πρόεδρος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Τζούντο Μάριους Βίζερ ήταν εκεί για να δώσει τα μετάλλια στην κατηγορία άνω των 100 κιλών. Το χρυσό κατέκτησε ο Ιάπωνας Καγκέουρα Κοκορό νικώντας τον Αυστριακό Στέφαν Χέγκι με ουαζάρι.

Αν και τρίτος στο βάθρο, αστέρι της κατηγορίας παραμένει ο Άνταμ Οκρουασβίλι από τη Γεωργία. Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο σημειώνοντας εκπληκτικό ιπόν στον αγώνα ενάντια στον Ρώσο Ρούσλαν Σαχμπαζόφ.

Η Κινέζα Γιανάν Γιάνγκ ξεχώρισε κατά την τρίτη μέρα του Γκραν πρι για τον συνδυασμό τεχνικής και δύναμης απέναντι στην Γερμανίδα Κάρολιν Βάις.