Τσάμπιονς Λιγκ: Τεσσάρα η Μπάρτσα, ήττα Παρί από Λίβερπουλ

Τα πρώτα αποτελέσματα της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής ποδοσφαιρικής διοργάνωσης

Με οκτώ ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις είχαμε το βράδυ της Τρίτης έναρξη στους τέσσερις πρώτους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, του Τσάμπιονς Λιγκ.

Αναμφισβήτητα ξεχώρισε η επιβλητική νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Αϊντχόβεν με 4-0. Τρία γκολ πέτυχε ο Λιονέλ Μέσι και ένα ο Ουσμάν Ντεμπελέ, με τους Καταλανούς να ολοκληρώνουν το ματς με δέκα παίκτες καθώς ο Σαμουέλ Ουμτιτί αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του Έλληνα διαιτητή Τάσου Σιδηρόπουλου

Στο άλλο μεγάλο παιχνίδι του ομίλου  που κρίθηκε στις καθυστερήσεις, η Ίντερ λύγισε με 2-1 στο Μιλάνο την Τότεναμ. Ετσι Μπάρτσα και Ίντερ έχουν πάρει κεφάλι στον βαθμολογικό πίνακα του Α' Ομίλου.

Για τον Γ' Όμιλο, δραματικό σε εξέλιξη ήταν το παιχνίδι της Λίβερπουλ με την Παρί Σεν Ζερμέν. Οι Άγγλοι προηγήθηκαν με 2-0. Οι Γάλλοι ισοφάρισαν χάρη στον Εμπαπέ και χρειάστηκε το γκολ του Φιρμίνο στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης για να πάρουν οι κόκκινοι τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Για τον ίδιο όμιλο πέρα από την δραματική νίκη της Λίβερπουλ επί της Παρί, είχαμε λευκή ισοπαλία στο άλλο παιχνίδι ανάμεσα σε Ερυθρό Αστέρα Βελιγραδίου και Νάπολι.

Στον πρώτο όμιλο Μπορούσια Ντόρτμουντ και Ατλέτικο Μαδρίτης πέτυχαν σημαντικές εκτός έδρας νίκες επί της βελγικής Μπριζ και της Μονακό και έτσι έχουν πάρει προβάδισμα στον βαθμολογικό πίνακα.

Τέλος, στον τέταρτο όμιλο η τουρκική Γαλατασαράι έχει πάρει προβάδισμα στη βαθμολογία χάρη στην ευκολη νίη της με 3-0 επί της Λοκομοτίβ Μόσχας ενώ Σάλκε και Πόρτο έμειναν στο 1-1.