Ολοκληρώθηκε ένα ιστορικό Grand Slam στο Αμπού Ντάμπι

Πρώτη δύναμη η Γεωργία με τρία χρυσά μετάλλια

Ο Ινάλ Τασόεφ από τη Ρωσία «έκλεψε την παράσταση», την τελευταία ημέρα του Grand Slam τζούντο του Αμπού Ντάμπι.

Σε μια βαρέων βαρών αναμέτρηση, νίκησε τον Τσέχο Ολυμπιονίκη, Λούκα Κρπαλέκ, στον τελικό της κατηγορίας των άνω των 100 κιλών.

Η επιτυχία του Ρώσου αθλητή μεγάλη, καθώς κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο χρυσό της καριέρας του σε Grand Slam.

«Ναι, αυτό είναι το πρώτο μου χρυσό μετάλλιο σε μια μεγάλη διοργάνωση. Ποτέ δεν έχω αγωνιστεί σε ένα grand prix. Δεν περίμενα να κερδίσω. Ήταν πολύ περίεργο για μένα, αλλά κατάφερα να κερδίσω, και είμαι πολύ χαρούμενος», είπε ο Τασόεφ.

Αθλήτρια της ημέρας ήταν ο Γκούισε Στενχούις από την Ολλανδία. Στον τελικό η Ολλανδέζα νούμερο ένα του ταμπλό, αναμετρήθηκε με το νούμερο δυο, την Νάταλι Πάουελ, από τη Μεγάλη Βρετανία.

Η Στενχούις υπερίσχυσε και με μια κίνηση Maki-komi, πέτυχε Waza-ari, που της έδωσε τη νίκη και μια θέση στην κορυφή του βάθρου.

«Πάντα μου αρέσουν οι αγώνες με αριστερόχειρες. Μπορώ πραγματικά να κάνω τις καλύτερες μου λαβές, καθώς μετακινούμαι πολύ και πιο εύκολα και αισθάνομαι άνετα και δυνατή Έτσι ήταν μια πολύ ωραία αίσθηση», είπε η Στενχούις.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης Μιχαήλ Ιγκολνίκοφ από τη Ρωσία, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία έως 90 κιλά των αντρών, κόντρα στον Τοθ Κρίστιαν, από την Ουγγαρία.

Η Μαρίνα Σλουτσκάγια από τη Λευκορωσία, έφτασε στην κορυφή της βαριάς κατηγορίας των γυναικών στα συν 78 κιλά. Η Λευκορωσίδα κατέκτησε το πρώτο της χρυσό μετάλλιο σε Grand Slam, εναντίον της Γαλλίδας, Εμ Μπαιρό. Το μέλος της διεθνούς ομοσπονδίας, Νάσερ αλ Ταμίμι, απένειμε το χρυσό μετάλλιο στην Σλουτσκάγια.

Στα έως 100 κιλά των αντρών, ο Πέτερ Πάλτσικ από το Ισραήλ, κάτοχος μεταλλίου σε Grand Prix, αλλά με τη σημαία της διεθνούς ομοσπονδίας, αυτή τη φορά κατέκτησε το χρυσό παiζοντας με τη σημαία του Ισραήλ. Στον τελικό νίκησε τον Ελμάρ Γκασίμοφ από το Αζερμπαϊτζάν.

Η κίνηση της ημέρας ήρθε από τον Σέρβο Αλεξάνταρ Κούκολ, στα έως 100 κιλά των αντρών.

Ένα όμορφο τέλος σε ένα ιστορικό grand slam.