Τζούντο: Πέντε χρυσά μετάλλια σε πέντε διαφορετικά κράτη

Η πρώτη ημέρα του Grand Prix στη Χάγη της Ολλανδίας

Η πρώτη ημέρα του Grand Prix του τζούντο στη Χάγη της Ολλανδίας, ήταν μια ραψωδία αποτελεσματικότητας, από πέντε διαφορετικά έθνη, τα οποία κατέκτησαν ισάριθμα χρυσά μετάλλια.

Αθλητής της ημέρας αναδείχθηκε ο Γεωργιανός, Βάζχα Μαργκβενασβίλι. Με δυναμική εμφάνιση και judo υψηλής τεχνικής, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό της κατηγορίας των έως 66 κιλών.

Εκεί αντιμετώπισε τον Ισραηλινό, Μπαρούχ Σμάιλοφ, εξασφαλίζοντας το τρίτο παγκόσμιο χρυσό μετάλλιο, στη σειρά της παγκόσμιας ομοσπονδίας του τζουντο για το 2018.

«Ήταν ο πρώτος μου αγώνας εναντίον του Σμάιλοφ και ήταν πολύ δυσκολος. Είμαι πολύ χαρούμενος που κατάφερα να τον νικήσω. Στη συνέχεια θέλω πραγματικά να κερδίσω το Grand Slam στην Οζάκα, γιατί είναι το όνειρό μου. Είναι πολύ δύσκολο να κερδίσεις στην Ιαπωνία, καθώς ξέρεις ότι θα υπάρχουν τέσσερις σαμουράι που περιμένουν να σε νικήσουν», είπε ο Γεωργιανός τζουντόκα.

Στις γυναίκες αθλήτρια της αγωνιστικής, ήταν η Γιαπωνέζα, Οτσούι Τερούμι στα έως 57 κιλά. Πριν τους αγώνες βρισκόταν στο νούμερο 163 στον κόσμο, αλλά απέδειξε ότι η κατάταξη είναι μόνο ένας «αριθμός» και ότι όλα είναι δυνατά, κατακτώντας το ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Στον τελικό αντιμετώπισε και νίκησε την Κινέζα Λου Τονγκγιάν.

«Η πιο δύσκολη στιγμή ήταν όταν έπαιξα με τη Γαλλίδα. Ήταν ένας αγώνας σε διάρκεια που κριθηκε στον χρυσό βαθμό. Καθώς κράτησε αρκετά ο αγώνας, χρειάστηκε να δώσω όλες τις δυνάμεις μου», είπε η νεαρή Γιαπωνέζα τζουντόκα

Στη Χαγη ο Αμαρτουσβίν Ντασνταβάι από τη Μογγολία, κάτοχος 21 μεταλλίων σε τουρνουά της παγκόσμιας ομοσπονδίας,  πρόσεθεσε ένα ακόμη χρυσό στη συλλογή του.

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και το τζούντο του Βελγίου. Η Σαρλίν βαν Στικ κέρδισε στην κατηγορία έως 52 κιλά. Ήταν το 9ο χρυσό μετάλλιο στην παγκόσμια περιοδεία τζούντο, για την σπουδάια αθλήτρια από το Βέλγιο.

Η Μαρίνα Τσέρνιακ από την Ουκρανία, κέρδισε τον δεύτερο τίτλο της σε Grand Prix, στην κατηγορία έως 48 κιλά των γυναικών, νικώντας την Χιονγκ Γιάο από την Κίνα.

Η κίνηση της ημέρας ήρθε από την Μαργκρέτ Μπέργκστρα η οποία στην κατηγορία των έως 57 κιλών, πέτυχε ένα εντυπωσιακό Uchi mata, στον εναρκτήριο αγώνα.