ΝΒΑ: Σαρωτικοί Μπακς, «διαστημικός» Giannis

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Konstantinos Tsellos

Άγγιξε το triple double ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στην άνετη επικράτηση των Ελαφιών επί των Μπλέιζερς

Έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Γιάννη Αντετονκούμπο, ο Μπακς συνέτριψαν με 143-100 τους Μπλέιζερς στο Μιλγουόκι και πέτυχαν την τρίτη σερί νίκη τους.

Ο Greek Freak ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα, πετυχαίνοντας 33 πόντους (12/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/9 βολές) σε μόλις 30 λεπτά συμμετοχής. Παράλληλα, ο Giannis μάζεψε 16 ριμπάουντ και έχασε για μια ασίστ (9) το triple double. Είχε ακόμα 3 κλεψίματα, συν 3 λάθη και στην τελευταία περίοδο έκανε συντήρηση δυνάμεων.

Ακολούθησαν ο Μίντλετον με 21 και οι Μπρόγκντον και Μπλέντσο με 16. Για τους ηττημένους οι Λίλαρντ και ΜακΚόλουμ είχαν από 22 και ο Νούρκιτς πρόσθεσε 16 πόντους.

Με τη νίκη αυτή οι Μπακς ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 13-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 12-6.