Κόπα Σουνταμερικάνα: Πρωταθλήτρια η Παραναένσε

Πνευματικά Δικαιώματα REUTERS/Paulo Whitaker

Οι Βραζιλιάνοι επικράτησαν 4-3 στα πέναλτι της Μπαρανκίγια από την Κολομβία

H Ατλέτικο Παραναένσε κατέκτησε το πρώτο Κόπα Σουνταμερικάνα στην ιστορία της, απέναντι στην Τζουνιόρ Μπαρανκίγια από την Κολομβία.

Οι Βραζιλιάνοι προηγήθηκαν στο 27ο λεπτό με τον Τεξέιρα και πήραν προβάδισμα τίτλου έχοντας και το εκτός έδρας 1-1.

Η Μπαρανκίγια όμως ισοφάρισε στο 58' με τον Τεόφιλο Γκουτιέρες και έστειλε το ματς στην παράταση, με τις δύο ομάδες να χάνουν σωρεία ευκαιριών.

Στην παράταση ο Μπαρέρα ήταν μοιραίος για τους Κολομβιανούς καθώς έχασε πέναλτι στο 111' και την ευκαιρία να δώσει τον τίτλο στην Μπαρανκίγια.

Στην διαδικασία των πέναλτι ο Γκουτιέρες αστοχήσε στο 4ο πέναλτι με το σκορ στο 3-2.

Ο Λόντι αστόχησε επίσης για την Παραναένσε χάνοντας την ευκαιρία να τελειώσει το ματς.

Ο Τιάγκο Ελένο όμως ευστόχησε στο πέμπτο πέναλτι για τους βραζιλιάνους και με το τελικό 4-3 χάρισε το βαρύτιμο τρόπαιο στην ομάδα του.