Επιτυχίες για Ελλάδα και Κύπρο στο Ευρωπαϊκό Κλειστού Στίβου της Γλασκώβης

Πνευματικά Δικαιώματα  REUTERS/Andrew Boyers

Χρυσοί ο Μίλαν Τραϊκοβιτς για την Κύπρο και ο Μίλτος Τεντόγλου για την Ελλάδα - Άλλα τρία ελληνικά μετάλλια χάρη σε Βούλα Παπαχρήστου, Κώστα Μπανιώτη και Νικόλ Κυριακοπούλου

Σε μαγική διοργάνωση για Ελλάδα και Κύπρο εξελίχθηκε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου στην Emirates Arena της Γλασκώβης.

Ο Κύπριος Μίλαν Τραΐκοβιτς αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα 60 μέτρα με εμπόδια των ανδρών, καθώς αν και αγωνιζόταν στην εξωτερική διαδρομή κατάφερε να περάσει πρώτος την γραμμή του τερματισμού με επίδοση 7.60", ρίχνοντας την κατάλληλη στιγμή το σώμα του όπως έδειξε το φώτο φίνις.

Αυτό είναι το πρώτο χρυσό μετάλλιο που κατακτά η Κύπρος στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων. Μάλιστα, στην αρχή έδειξε να μην πιστεύει και ο ίδιος την επιτυχία του, αφού η αίσθηση που υπήρξε με τον τερματισμό ήταν ότι δεν είχε βγει τελικά πρώτος λόγω της καθυστέρησης που του προκάλεσε η πτώση αρκετών εμποδίων.

Στον ίδιο τελικό και στην άλλη εξωτερική διαδρομή ο Έλληνας Κώστας Δουβαλίδης, με καταγωγή από την Δράμα, έκανε επίσης μεγάλη εμφάνιση και τερματίζοντας σε χρόνο 7.65" που είναι η καλύτερή του για φέτος, κατέκτησε την 5η θέση.

Το μεσημέρι, με ένα απίστευτο άλμα στην πέμπτη του προσπάθεια στα 8.38μ, επίδοση που συνιστά πανελλήνιο ρεκόρ, ο Μίλτος Τεντόγλου αναδείχθηκε και αυτός πρωταθλητής Ευρώπης, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του μήκους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου που διεξάγεται στη Γλασκώβη.

Ο πρωταθητής από τα Γρεβενά κατάφερε να πετύχει την κορυφαία για φέτος επίδοση στον κόσμο και δίκαια ανεβαίνει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, όπως είχε κάνει επτά μήνες πριν και στο Ευρωπαϊκό Ανοιχτού του Βερολίνου.

REUTERS/Andrew Boyers

Πέρα από αυτό το χρυσό μετάλλιο, η ελληνική αποστολή πανηγύρισε άλλα τρία σε αυτό το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Γλασκόβη. Το μεσημέρι της Κυριακής, η Βούλα Παπαχρήστου, επίσης αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι όπως και ο Τεντόγλου, είχε πετάξει και αυτή προς το βάθρο με το πρώτο της άλμα στα 14.50μ στον τελικό του τριπλούν.

Η Παπαχρήστου κατέκτησε την δεύτερη θέση στον μοναδικό ουσιαστικά αγώνα που έδωσε φέτος στον κλειστό στίβο, αφού λόγω τραυματισμού δεν μπόρεσε να συμμετάσχει σε άλλα μίτινγκ αλλά και να προετοιμαστεί όπως ήθελε. Έδειξε συνεπής στα ραντεβού με μετάλλια σε μεγάλες διοργανώσεις.

Τον χορό των μεταλλίων είχε ανοίξει το Σάββατο ο Κώστας Μπανιώτης. Ο Κομοτηναίος άλτης του ύψους κατέκτησε το μετάλλιο που τόσα χρόνια κυνηγούσε μετά από ένα συγκλονιστικό άλμα στα 2.26μ στην τρίτη και τελευταία του προσπάθεια, όπου αν αποτύγχανε θα έμενε 6ος. Το χρυσό κατέκτησε ο καλός του φίλος Ταμπέρι από την Ιταλία.

Το τελευταίο χρονικά μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα ήρθε με την Νικόλ Κυριακοπούλου στο άλμα επί κοντώ. Η Κυριακοπούλου πέρασε τα 5.65μ με την δεύτερή της προσπάθεια και εξασφάλισε θέση στο βάθρο κερδίζοντας τελικά το χάλκινο μετάλλιο, εκτοπίζοντας από την τριάδα την Κατερίνα Στεφανίδη που περιορίστηκε στην 4η θέση με την ίδια επίδοση αλλά περισσότερες προσπάθειες.

Το μετάλλιο άγγιξε το Σάββατο και ο Εμμανουήλ Καραλής στο άλμα επι κοντώ, στην πρώτη του συμμετοχή σε Ευρωπαϊκό Κλειστού Στίβου σαν άνδρας (αφού είναι πολύ μικρός ακόμα σε ηλικία). Επίσης πολύ καλά πήγε ο Κωνσταντίνος Ζήκος, που προκρίθηκε στον τελικό της κούρσας της μιας ανάσας, τα 60 μέτρα, και κατέλαβε την 5η θέση σε αυτόν.

Με ένα χρυσό, δύο ασημενια και ένα χάλκινο (συνολικά 4 μετάλλια) η Ελλάδα κατάφερε να μπει στην πεντάδα του πίνακα των μεταλλίων της διοργάνωσης, δείχνοντας ότι είναι στις κορυφαίες δυνάμεις του κλασικού αθλητισμού στην Ευρώπη. Είναι η υψηλότερη κατάταξη που είχε ποτέ στην Ελλάδα. Στον πίνακα κατεγράφη και η Κύπρος. Μάλιστα, χάρη στο χρυσό χρώμα του μεταλλίου του Τραϊκοβιτς, μπήκε στην πρώτη δεκάδα του πίνακα των μεταλλίων του φετινού Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.