EURO 2020: Η Κύπρος συνέτριψε 5-0 το Σαν Μαρίνο

Πνευματικά Δικαιώματα REUTERS/Yiannis Kourtoglou

Καμία σχεδόν αντίσταση δεν συνάντησε από το Σαν Μαρίνο η Εθνική Κύπρου, η οποία στην πρεμιέρα των προκριματικών αγώνων για το Euro2020, συνέτριψε την αντίπαλό της

Καμία σχεδόν αντίσταση δεν συνάντησε από το Σαν Μαρίνο η Εθνική Κύπρου, η οποία στην πρεμιέρα των προκριματικών αγώνων για το Euro2020, συνέτριψε την αντίπαλό της στο ΓΣΠ με 5-0 (19′ πεν., 23′ πεν. Σωτηρίου, 26′ Κούσουλος, 31′ Εφραίμ, 56′ Λαΐφης), πραγματοποιώντας ικανοποιητική εμφάνιση καΙ κάνοντας επίδειξη δύναμης απέναντι σε μία σαφώς πιο αδύναμη ομάδα.

Η Εθνική Κύπρου στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε 4 τέρματα, τα οποία σημείωσαν ο Πιέρος Σωτηρίου με πέναλτι στο 18` και στο 23`, ο Ι. Κούσουλος στο 25` και ο Γ. Εφραίμ στο 32`. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 56΄ο Κωνσταντίνος Λαϊφης.

Κύπρος (Ρ. Μπεν Σιμόν): Κ. Παναγή, Τ. Δημητρίου, Ν. Ιωάννου, Κ. Λαϊφης, Ι. Κούσουλος, Κ. Αρτυματάς, Φ. Παπουλής, Γ. Εφραίμ, Α. Γεωργίου, Ν. Μυτίδης, Π. Σωτηρίου (27` Μακρής).

REUTERS/Yiannis Kourtoglou

Η Κύπρος συμμετέχει στον 9ο όμιλο με αντιπάλους το Βέλγιο, τη Ρωσία, τη Σκωτία, το Καζακστάν και το Σαν Μαρίνο. Στην τελική φάση του EURO 2020 θα προκριθούν οι δύο πρώτες ομάδες του ομίλου.

Το Καζακστάν επικράτησε με 3-0 της Σκωτίας, με τέρματα των Pertsukh Y στο 6΄, Vorogovskiy Y στο 10΄και Zainutdinov B στο 51`.

Το Βέλγιο επικράτησε της Ρωσίας με 3-1 με τέρματα για τους Βέλγους: Τίλεμανς στο 14' και δύο γκολ του Εντέν Αζάρ στο 45' και πέναλτι στο 88'. Για τους ρώσους σκόραρε ο Τσερίσερ στο 16'.

Η 2η αγωνιστική του 9ου ομίλου θα διεξαχθεί στις 24 Μαρτίου 2019 με τους αγώνες Καζακστάν – Ρωσία (16:00), Σαν Μαρίνο - Σκωτία (19:00) και Κύπρος – Βέλγιο (21:45).

Στους υπόλοιπους ομιλούς που είχαν την Τετάρτη τον πρώτο τους αγώνα (3ος, 5ος, 7ος, 9ος όμιλος), σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: