Τσάμπιονς Λιγκ: Προβάδισμα πρόκρισης για Λίβερπουλ και Τότεναμ

Οι κόκκινοι νίκησαν με 2-0 την Πόρτο, οι λονδρέζοι με 1-0 την Μάντσεστερ Σίτι για τα προημιτελικά της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλογικής διοργάνωσης

Ο πόθος της Λίβερπουλ να επιστρέψει στην κορυφή της Premier League μετά από 29 χρόνια δεν την εμποδίζει από το να ορέγεται και το Champions League.

Η πρωτοπόρος του αγγλικού πρωταθλήματος (η Σίτι έχει ένα ματς λιγότερο) εκμεταλλεύττηκε την έδρα της και την παράδοση που έχει απέναντι στην Πόρτο και με το 2-0 στον πρώτο προημιτελικό της διοργάνωσης απέκτησε το απόλυτο πλεονέκτημα για την πρόκριση στους ημιτελικούς.

Με τέρματα του Κειτά στο 5ο λεπτό με δεξί σουτ και του Φιρμίνο περίπου 20 λεπτά αργότερα με κοντινό πλασέ έπειτα από ωραία ομαδική συνεργασία, οι κόκκινοι νίκησαν με 2-0. Απογοήτευση για τον Ικερ Κασίγιας, πανηγυρισμοί για τον Γιουργκεν Κλοπ ενόψει και του επαναληπτικού της άλλης εβδομάδας στην Πορτογαλία.

Στο άλλο ματς της Τρίτης για την κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική ποδοφαιρική διοργάνωση, η Τότεναμ νίκησε με 1-0 στο Λονδίνο την Μάντσεστερ Σίτι. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε με εξαιρετική προσπάθεια ο Σον.

Νωρίτερα είχε αποχωρήσει τραυματίας ο Χάρι Κέιν και η Σίτι είχε χάσει μέχρι και πέναλτι με τον Γιορίς να «ψαρεύει» τον Αγκουέρο.