ΝΒΑ: Ο Greek Freak απάντησε στους Σέλτικς

Από Konstantinos Tsellos

Μεταμορφωμένα τα «ελάφια» ισοφάρισαν τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής σε 1-1

Αποφασισμένοι να μην παραδοθούν εμφανίστηκαν οι Μιλγουόκι Μπακς στο δεύτερο ματς της σειράς των ημιτελικών της Ανατολής απέναντι στους Σέλτικς.

Μεταμορφωμένα σε σχέση με τον αγώνα της Κυριακής, τα «ελάφια», με ηγέτη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που αυτή τη φορά είχε 29 πόντους (13/18 βολές, 5/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά, επικράτησαν με 123-102 και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά.

Οι Σέλτικς, με φτερά στα πόδια μετά τη νίκη στο πρώτο ματς, ξεκίνησαν καλύτερα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 25-30.

Το ματς άρχισε να γυρίζει από τη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 44-38 και παρότι η Βοστώνη αντέδρασε προσπερνώντας ξανά, 46-51, τα τρίποντα από Μίντλετον, Μπλέντσο και Χιλ έγραψαν το 59-55 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δωδεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στα «ελάφια». Οι Μπακς έτρεξαν ένα απίστευτο σερί 28-2 σε οκτώ αγωνιστικά λεπτά, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στο +29, 102-73 και όλα να τελειώσουν. Στην τρίτη περίοδο ο Greek Freak διέλυσε την άμυνα των φιλοξενούμενων με 15 πόντους, δύο τρίποντα και αρκετές ασίστ.

Η διαφορά στην τέταρτη περίοδο έφτασε και στο +31, 114-83 και οι Σέλτικς γρήγορα πέταξαν λευκή πετσέτα. Η σειρά πλέον μεταφέρεται για δύο ματς στη Βοστώνη, ξεκινώντας από τα ξημερώματα του Σαββάτου.