Πρώτο βήμα για τους Μπακς στους τελικούς της Ανατολής

Εξαιρετικό ομαδικό παιχνίδι από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο

Οι Μιλγουόκι Μπακς έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ, επικρατώντας των Τορόντο Ράπτορς στον πρώτο τελικό της ανατολικής περιφέρειας, με 108-100.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και οι συμπαίκτες του κατάφεραν να αποφύγουν το «κάζο» που έπαθαν από τους Σέλτικς στον προηγούμενο γύρο, όταν στο πρώτο ματς της σειράς, ηττήθηκαν στο Μιλγουόκι και στην συνέχεια πέτυχαν τέσσερις διαδοχικές νίκες.

Οι Ράπτορς μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως με αντεπίθεση διαρκείας, οι Μπακς κατάφεραν να γυρίσουν το ματς στην τελευταία περίοδο και να αποκτήσουν πλεονέκτημα για την πρόκριση.

Ο Έλληνας άσος ήταν για ακόμη μία φορά ουσιαστικός, καθώς με 24 πόντους, 14 ριμπάουντ κι έξι ασίστ, σε 38 λεπτά συμμετοχής, βοήθησε σημαντικά την ομάδα του να φθάσει στην νίκη. Πολύ καλός για τους γηπεδούχους, ήταν και ο Μπρουκ Λόπες με 29 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ από την ομάδα του Τορόντο, ξεχώρισαν οι Κάουι Λέοναρντ και Κάιλ Λάουρι, που σημείωσαν 31 και 30 πόντους, αντίστοιχα.