NBA: Οι Ράπτορς άλωσαν το Όκλαντ

Από Konstantinos Tsellos with AP

Έσπασαν την έδρα των Γουόριορς και ανέκτησαν το προβάδισμα στη σειρά των τελικών οι Τορόντο Ράπτορς - Μόνος του πάλευε ο Κάρι

Το πάνω χέρι στη σειρά των τελικών του NBA πήραν εκ νέου οι Ράπτορς. Οι «Καναδοί» απάντησαν με break στο break των Γουόριορς, μέσα στο Τορόντο στο δεύτερο ματς, και με νίκη 123-109 στο Όκλαντ πήραν ξανά προβάδισμα με 2-1 στη σειρά.

Κογουάι Λέοναρντ με 30 και Κάιλ Λάουρι με 23 πόντους οδήγησαν τους Ράπτορς στην επίθεση, οι οποία είχαν βοήθειες από όλους τους παίκτες.

Αντίθετα για τους Γουόριορς πάλευε σχεδόν μόνος ο Στέφ Κάρι. Πέτυχε ρεκόρ καριέρας στα πλέι όφ με 47 πόντους αλλά ήταν αδύνατο να καλύψει τις απουσίες των Κέβιν Ντουράντ, Κεβόν Λούνεϊ και Κλέι Τόμπσον.

Το ματς

Οι Ράπτορς πήραν από την αρχή το προβάδισμα και με πρωταγωνιστή τον Σιακάμ έχτισαν στο πεντάλεπτο διαφορά 10 πόντων (17-7).

Ο Κάρι έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους να πλησιάσουν στους επτά (36-29) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου αλλά η αντεπίθεση των πρωταθλητών δεν είχε συνέχεια.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +14, 38-52, στα μισά της δεύτερης περιόδου ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με άνετο προβάδισμα, 52-60.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ράπτορς κρατούσαν διαφορά ασφαλείας και με τρία μεγάλα τρίποντα του Γκριν έφτασαν στο +16, 80-96, μισό λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου.

Ο Κάρι με δικό του έμμεσο τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 7, 89-96, αλλά ήταν πλέον αργά.

Η αντίδραση των «Καναδών» ήρθε άμεσα και με πολύτιμες λύσεις από Ιμπάκα και Λάουρι αποκατέστησαν την τάξη (91-107).

Σε μια απέλπιδα προσπάθεια, οι πρωταθλητές μείωσαν στους δέκα, 105-115, αλλά το απίθανο τρίποντο του ΒανΒλίτ τούς έκοψε οριστικά τα πόδια.

Το τέταρτο ματς της σειράς θα γίνει ξημερώματα Σαββάτου και πάλι στο Όκλαντ.