Nations League: Το τρόπαιο στην Πορτογαλία του Σάντος

Δεύτερο διεθνές τρόπαιο για τους ίβηρες μετά το Euro 2016 με τον πρώην τεχνικό της Εθνικής Ελλάδας στο τιμόνι

Η Πορτογαλία κατέκτησε το τρόπαιο στο πρώτο τουρνουά Nations League της UEFA, επικρατώντας 1-0 της Ολλανδίας στον τελικό, που διεξήχθη στο «Ντραγκάο» του Πόρτο.

Τρία χρόνια μετά το θρίαμβο στο EURO 2016, η ομάδα του Φερνάντο Σάντος πανηγύρισε το δεύτερο διεθνές της τρόπαιο, χάρη στο γκολ που πέτυχε στο 60΄ ο Γκονσάλο Γκουέδες με σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από ωραίο «σπάσιμο» της μπάλας από τον Μπερνάρντο Σίλβα.

Οι Ίβηρες με τον Ρονάλντο να μην σκοράρει και να παίζει για την ομάδα ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και, ιδιαίτερα στο β΄ ημίχρονο, δημιούργησαν αρκετές επικίνδυνες φάσεις στην εστία του Σίλεσεν.

Οι «οράνιε», που έχασαν έναν ακόμα τελικό σε διεθνή διοργάνωση, μετά τους τρεις σε Μουντιάλ, προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να αντιδράσουν, αλλά φάνηκαν να μην έχουν πολλές δυνάμεις.

Οι Ολλάνδοί είχαν παίξει τον δικό τους ημιτελικό κόντρα στην Αγγλία μία ημέρα αργότερα από τους Πορτογάλους και είχαν αγωνιστεί 30 λεπτά περισσότερο από τους γηπεδούχους καθώς το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η Πορτογαλία πήρε το πρώτο Nations League και μαζί τα 10,5 εκ ευρώ που είναι το έπαθλο της διοργάνωσης για τη νικήτρια ομάδα.