Τσάμπιονς Λιγκ; «Τεσσάρα» πρόκρισης για τον Ολυμπιακό

Ο παίκτης του Ολυμπιακού Τόρες Γκιλιέρμε πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε κατά την διάρκεια του αγώνα Ολυμπιακός - Βικτόρια Πλζεν
Ο παίκτης του Ολυμπιακού Τόρες Γκιλιέρμε πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε κατά την διάρκεια του αγώνα Ολυμπιακός - Βικτόρια Πλζεν Πνευματικά Δικαιώματα © 2019 ΑΘΗΝΑΙΚΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ
Πνευματικά Δικαιώματα © 2019 ΑΘΗΝΑΙΚΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Από euronews with ΑΠΕ-ΜΠΕ

Επικράτησε άνετα 4-0 της Βικτόρια Πλζεν στο Καραϊσκάκης και πέρασε στον τρίτο προκριματικό γύρο όπου τον περιμένει η Μπασακσεχίρ

Αποδίδοντας όμορφο ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 4-0 της Βικτόρια Πλζεν και προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει την τουρκική Μπασακσεχίρ.

Με το 0-0 του πρώτου αγώνα να μην αφήνει στην ελληνική ομάδα κανένα περιθώριο για άλλο αποτέλεσμα από τη νίκη, οι ερυθρόλευκοι από το πρώτο λεπτό σφυροκόπησαν τους Τσέχους. Ο Ολυμπιακός ήθελε ένα γρήγορο γκολ, προκειμένου να διώξει το άγχος, αλλά στην πρώτη φάση του αγώνα στάθηκε άτυχος, καθώς μετά από κόντρα του Γκιγιέρμε, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον επιθετικό μονόλογο, είχαν «κατασκηνώσει» έξω από την περιοχή της Πλζεν χωρίς, ωστόσο να καταφέρουν να φτάσουν στο γκολ. Παρά το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και συνέχισε να πιέζει.

Στο 51' ο Γκιγιέρμε έκοψε το γόρδιο δεσμό και με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά, έκανε το 1-0

Στο 64' οι Πειραιώτες άγγιξαν και το δεύτερο γκολ, αλλά ο Μασούρας αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στο 70' μετά από ατομική προσπάθεια ο Γκερέρο έκανε το 2-0 και ουσιαστικά κλείδωσε την πρόκριση για τον Ολυμπιακό.

Η επιθετική πολιορκία για τους γηπεδούχους συνεχίστηκε και στο 73' μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Μασούρα η μπάλα βρήκε στον Ρέζνικ, ο οποίος με αυτογκόλ έγραψε το 3-0

Στο 82' ο Μασούρας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μεριά έκανε το σουτ, αλλά ο Χρούσκα δεν έδιωξε σωστά και ο επερχόμενος Σεμέδο έκανε το 4-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ολυμπιακού.

Διαιτητής: Μαρτίνεθ (Ισπανία)

Κάρτες: Τσιμίκας - Μπράμπετς, Χόρι

Οι συνθέσεις

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Ποντένσε (85' Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (66' Καμαρά), Μασούρας, Γκερέρο (80' Ελ Αραμπί)

Πλζεν (Πάβελ Βρμπα): Χρούσκα, Χλούσεκ, Καγιάμπα (55' Κόβαρικ), Κόπιτς, Ρέζνικ, Κρμέντσικ, Χροσόφσκι, Μπράμπετς, Κάλβαχ (79' Γιάνοσεκ), Μίχαλικ (74' Χόρι), Πέρνιτσα