«Ευρωπαϊκή» η 1η ημέρα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τζούντο στο Τόκυο

Από Argyro KraiaEuronews

Η 18χρονη Ουκρανή Ντάρια Μπίλοντιντ και ο Γεωργιανός Λουκχούμι Χβιμιάνι απέσπασαν τα χρυσά στην κατηγορία των 48 και 60 κιλών αντίστοιχα στο Παγκόσμιο του Τόκυο.

Στο Τόκυο όπου διεξάγεται το παγκόσμιο πρωτάθλημα τζούντο η Ομοσπονδία τζούντο της Ιαπωνίας μπήκε στο βιβλίο των Ρεκόρ Γκίνες για τη μεγαλύτερη σε μήκος αφίσα με τζουντόκα.

Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Τόκυο η 18χρονη Ουκρανέζα Ντάρια Μπίλοντιντ ήταν η τζουντόκα της ημέρας στις γυναίκες. Από την αρχή ήταν ξεκάθαρο ότι πολύ δύσκολα θα έχανε .

Ο τελικός ήταν σαν μια επανάληψη του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2018, όπου η Μπίλοντιντ αντιμετώπισε ξανά τη νούμερο ένα στην παγκόσμια κατάταξη και αγαπημένη της κερκίδας Φούνα Τονάκι από την Ιαπωνία. Οποιαδήποτε άλλη τζουντόκα κάτω απο τέτοια πίεση θα κατέρρεε όχι όμως και η Μπίλοντιντ .

Σε έναν συναρπαστικό τελικό,η 18χρονη Ουκρανή τζουντόκα πήρε το προβάδισμα με χαράι μακικόμι  και βαζάρι.Το σκορ ήταν αρκετό για να της εξασφαλίσει το χρυσό μετάλλιο και να κερδίσει το δεύτερο παγκόσμιο τίτλο.Η πριγκίπισσα Τομοχίτο οφα Μικάσα βράβευσε την Ντάρια Μπίλοντιντ .

«Μπορώ να πω ότι φέτος ήταν πιο δύσκολο από ό, τι πέρυσι στον τελικό, επειδή καταρχάς το πρωτάθλημα ήταν στο Τόκιο της Ιαπωνίας, αισθάνθηκα μεγάλη πίεση λόγω των Γιαπωνέζων οπαδών. Και δεύτερον φυσικά επειδή η Τονάκι προετοιμαζόταν όλη τη χρονιά και ήταν πολύ δυνατή. Αυτή τη φορά ήταν πολύ δύσκολο, αλλά είμαι χαρούμενη που κέρδισα».

Ο τίτλος στην κατηγορία των 60 κιλών και του τζουντόκα της ημέρας ανήκουν στο Λουκχούμι Χβιμιάνι από τη Γεωργία. Αντιμετώπισε τον Σαραφουντίν Λουτφιλάεβ από το Ουζμπεκιστάν για το χρυσό μετάλλιο και πρόσθεσε και τον παγκόσμιο τίτλο στον πρόσφατο ευρωπαϊκό τίτλο του πρωταθλητή.

Ο Γεωργιανός τζουντόκα πήρε το προβάδισμα με Ούτσι Μάτα Σουκάτσι και στη συνέχεια με ένα Ούκι Γκόσι πέτυχε ιπον και κατέκτησε τον πρώτο του παγκόσμιο τίτλο.

Ο πρόεδρος της Επιτροπής Συντονισμού του Τόκυο 2020, Τζον Κόουτς, ήταν αυτός που βράβευσε τους νικητές της κατηγορίας των 60 κιλών.

«Αυτή είναι μια πολύ ξεχωριστή στιγμή στην καριέρα μου αλλά και στη ζωή μου. Αυτό ήταν το όνειρο της ζωής μου να πάρω το χρυσό μετάλλιο στην Ιαπωνία. Αυτή είναι η πατρίδα του Τζούντο, πατρίδα του Τζούντο Νίππον Μπουντακάν. Όταν προετοιμαζόμουν για αυτό το πρωτάθλημα, σκέφτηκα ότι οποιοδήποτε μέταλλο θα ήταν τέλειο για μένα, αλλά τώρα είμαι παγκόσμιος πρωταθλητής, το όνειρό μου εγινε πραγματικότητα ».

Ο Γιέλντος Σμέτοφ από το Καζακστάν επικρατησε του συμπατριώτη του Κιργιζμπάγιεφ για το χάλκινο στην κατηγορία των 60 κιλών.

Το δεύτερο χάλκινο κέρδισε ο Ναγκαγιάμα Ριγιούγου από την Ιαπωνία επικρατώντας του πρώην Παγκόσμιου Πρωταθλητή και συμπατριώτη του Τακάτο Ναοχίσα.

Το χάλκινο στην κατηγορία των 48 κιλών απέσπασε η Ουραντσέτσεγκ Μουνκμπάτ απο την Μογκολία με τζούτζι γκατάμε.

Η καλύτερη στιγμή της ημέρας είναι από τον δεύτερο αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 48 κιλών όταν η Ντίστρια Κράσνικι από το Κοσσοφο πέτυχε αυτό το εκπλητκικό ούτσι μάτα και απέσπασε το πρώτο της μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Μετά την πρώτη ημέρα η Ευρώπη φαίνεται να επικρατεί της Ασίας.