Τρίτο χρυσό για τη Γαλλία στο Τόκιο

Από euronews

Έκτη μέρα του παγκόσμιου πρωταθλήματος τζούντο στο Τόκιο

Τον τρίτο παγκόσμιο τίτλο της στις γυναίκες κατέκτησε η Γαλλία την έκτη μέρα του παγκόσμιου πρωταθλήματος τζούντο στο Τόκιο

Η Μαντλίν Μαλογκά με το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε έφερε την ομάδα της Γαλλίας ισόβαθμη με την Ιαπωνία στον πινάκα των χρυσών μεταλλίων αποδεικνύοντας ότι οι Τρικολόρ είναι μια πολύ ισχυρή δύναμη στα μεσαία βάρη.

Η Μαλογκά απο την 7η θέση το 2018, έφτασε στην κορυφή του κόσμου παίζοντας στον τελικό εναντίον της Γιαπωνέζας παγκόσμιας πρωταθλήτριας Χαμάντα Σόρι . Η Γαλλίδα πέτυχε ένα εξαιρετικό osoto gari και πήρε τη νίκη.

Μια ξεχωριστή στιγμή για την 25χρονη Γαλλίδα έξι φορές κάτοχο χρυσού μεταλλίου στα Grand Prix του τζούντο.

Το μετάλλιο παρέλαβε από τον αντιπρόεδρο της διεθνούς ομοσπονδίας τζούντο Χαμπίμπ Σισοκό. Όταν κλήθηκε να μιλήσει για τη νίκη της η Μαλογκά ήταν έμφορτη συγκίνησης και συναισθημάτων

«Είμαι πολύ χαρούμενη, είναι ένα όνειρο, είναι ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα. Είμαι πολύ χαρούμενη» είπε η Μαλογκά.

Μια μάχη γιγάντων έγινε στην κατηγορία των -100 κιλών των αντρών.

Ανάμεσα στον κάτοχο του χάλκινου μεταλλίου στο παγκόσμιο του 2018 Νιγιάζ Ιλιασόφ και τον σπουδαίο Πορτογάλο τζουντόκα Ζέρζε Φονσέκα.

Η Πορτογαλία έχει πλούσια ιστορία στο τζούντο, και το μόνο που έλειπε ένα χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ο Φονσέκα τα κατάφερε κόντρα στον Ιλιασόφ και έγινε ο πρώτος Πορτογάλος παγκόσμιος πρωταθλητής στο τζούντο

Ο Φονσέκα γιόρτασε με το δικό του διακριτικό τρόπο την επιτυχία του στο ιστορικό Nippon Budokan

Τα μετάλλια απένειμε ο Σεργκέι Σεργκέι Σολοβγίτσικ αντιπρόεδρος της διεθνούς ομοσπονδίας τζούντο.

«Δούλεψα πολύ σκληρά για αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα και είμαι τόσο χαρούμενος που βρίσκομαι εδώ σε αυτή τη θέση με ένα χρυσό μετάλλιο» είπε ο Φονσέκα.

Τα χάλκινα μετάλλια στις δυο κατηγορίες κατέκτησε στις γυναίκες η δύο φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια από τη Βραζιλία Μάιρα Ακουιλάρ και στους άντρες ο Ολλανδός Μίκαελ Κορέλ.

Η κίνηση της ημέρας ήρθε από τον Ιρλανδό Μπεν Φλέτσερ με ένα υπέροχο uchimata επί του Καναδού Κάιλ Ρέις.